Pogledaj jedan post
Old 09.11.2004., 00:34   #11
Koliko mi se čini, a to se vidi po zadnjem bloku tvrdnji, ovaj upitnik se osniva na Hollandovoj teoriji izbora zanimanja.

Po toj teoriji, 6 je tipova interesa. Realistični, Istraživački, Umjetnički, Socijalni, Poduzetnički i Konvencionalni. Ti su tipovi smješteni cirkularno (tj. kao šesterokut) i udaljenost između nih predstavlja i nekakvu psihološku udaljenost između tipova. Tako su npr. Realistični i Istraživački tipovi sličniji, nego Istraživački i Umjetnički (oni su zapravo suprotni, jer su na suprotnim polovima šesterokuta).

Rijetko je tko čisti tip, pa se rade profili ... najčešće troslovni. npr. RIC predstavlja osobu koja je najsličnija Realističnom tipu, malo manje Istraživačkom, te još manje Konvencionalnom tipu (ostalim trima tipova je još manje slična) ...
... na jednaki se način, troslovnim profilom ocjenjuje i okolina (radna okolina, no ne nužno samo radna) ... postoje generalno dva načina ... ocjena preko radnih zadataka i strukture posla ili ocjenjivanjem ljudi koji rade na takvom radnom mjestu (tj. zanimanju) .. na taj način se za svako zanimanje može dobiti profil ...
... ona zanimanja koje imaju isti profil kao i pojedinac koji ispunjava upitnik, su zanimanja koja najviše odgovaraju ...

Hollandova je teorija (uz Superovu), vjerojatno najpoznatija i praktično najkorištenija teorija u prof. orijentaciji.

Teorija ima svojih nedostataka, no o tome kasnije (možda)
... Eto ja ničim izazvan napisah sve ovo ... ulovio me napad skribomanije ...
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom