Pogledaj jedan post
Old 30.06.2012., 19:41   #8
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nisam razumio posljednji dio tvoga posta o faraonu, Ozirisu egipatskim božanstvima i slično.

No čuvanje učenja znači da se trebamo držati pravoslavnog nauka i ne skretati u neki drugi nauk, jer time se odijeljujemo od Boga i zajednice sa Njim. Episkop se mora toga osobito paziti i učiniti sve što je u njegovoj moći da njegova patva ne zaluta u nekakav takav nauk.
To je pitanje - radi se o tome da je npr. Ćiril Aleksandrijski svetac i katoličke i pravoslavne crkve, a ovce njegove i sličnih su informacije o neoplatonistima, Serapisu, Ozirisu, faraonima i ine palili skupa s ljudima koji su ih zastupali...

U zakletvama poput ovih, kao i u povijesti patrističke teologije mogu se naći informacije o neslaganjima u vezi trojstva i koječega na rubu logike i masakriranja pojmova prilikom prijevoda, ali porijeklo istih je u povijesti svih susjeda i prethodnika Židova; ono što se zove "pretkršćanstvom" zapravo je već razrađeno u formama štovanja uskrslih božanstava - kako biti na strani istine - u pogledu poznavanja formi ovih kultova i inzistiranja da se kao originalno zastupa "sveto pismo" i priča o židovskom mesiji...

PS ne čudim se što ti je nejasno ono što sam napisao, mene je začudilo to što pitam teologe, časne sestre, arheologe etc. - iznenadio bi se koliko je egiptologija i povijest drevnog Bliskog istoka slabo poznata, a sve ove stvari bitno demistificiraju kršćanstvo... Rekao bi čovjek da teolozima pružaju dovoljno "sumnje" prilikom studija, međuim meni izgleda da se više peru mozgovi. Još pri tome daju zakletvu da će braniti učenje? Postoje li konkretni savjeti kako to činiti - a da "vjernici" ne zastrane? Primjerice, kod katolika su se čak mogli naći savjeti vjernicima da ne raspravljaju s obrazovanijima od sebe i slični biseri...
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom