Pogledaj jedan post
Old 24.08.2016., 10:40   #77
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Ljudi današnjice razumiju kapitalizam. Imaju gazdu, rade za plaću, poslije posla, nakon što plate režije, ako im što ostane bauljaju po trgovačkim centrima i povećavaju prihode i profit nekim drugim gazdama.

Ako nemaju za nove tenisice za to krive ili pripadnike neke druge nacije, može i rase ili zločeste komuniste.

Osjećaju se slobodnima jer imaju pravo svakih nekoliko godina izaći na izbore, ali ne odlučuju o visini svoje plaće niti odlučuju o bilo čemu na radnom mjestu. Tamo moraju biti kuš i raditi što im gazda, direktno ili preko svog poslovođe, kaže.
Pa naravno, zato postoji podjela rada i hijerarhija u privatnim poduzećima. Ta neće valjda čistačica ili računovođa u Appleu imati jednak glas kao i Steve Jobs u kad se odlučuje na koje tržište plasirati iPhone2 ili s kojim partnerima sklopiti ugovor o sirovinama ili što već?

Oni su tu jer su dobrovoljno nudili svoj rad za naknadu, očeglidno očekuju da će profitirati od te transakcije, u suprotnome ne bi stupiliu istu. Niti su riskirali vlastiti kapital, niti su izgradili firmu, niti sklapali poslove - zašto bi imali jednak glas (ili plaću) kao vlasnik ili CEO neke firme? Naravno da ćeš radit ono što gazda kaže, kao što ćeš poštovati moja pravila kad si u mojoj kući, ili bi se htio pitati u mojoj kući koliko i ja?
satnik is offline  
Odgovori s citatom