Pogledaj jedan post
Old 13.07.2009., 19:21   #641
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Što je za tebe filozofija?
opsjena! lutanje! znanje koje nije usmjereno...

Quote:
Kontradiktorno. Isto kao da si rekao da ptica može biti samo ona koja ima krila. Ali i ono što nema krila može biti ptica. Znači li ti da u islamu ima više istina?
ne treba brkati pojmove musliman i islamski.
sama historija će ti dati mnogo primjera islamksih učenjaka i mislilsaca koji nisu bili muslimani nego jevreji kršćanji ,...

Quote:
Ovo što si iznio nema veze sa filozofijom.
Razum (ratio) je vrlo "dimovita" činjenica (pojam). Što je srce/kalb - i kakvu ono ulogu ima težnji ka mudrosti i spoznaji?
nema sa evropskom!
dat ću ti primjer iz knjiga
u knjizi historija islamske filozofije ! navodi se primjer ozivljeg filzofa koji je u snu razgovarao sa aristotelom.
jedno je učiti aristotelovu poetiku ali suština poetike je doživjeti istu.
za to ti treba kalb.
kalb ide dalje nego što to može razum/um
Quote:
Što znači shvaćati islam u "europskom" smilslu?
shvaćati islam tako znači shvaćati ga kao religiju... ne razumijem zašto moram sve dva-tri puta pisati!
Quote:
Da li je isto moje shvaćenje islama ili jednog Šveđanina ili Francuza?
Znači li to da imamo europski smisao, islamski smisao, japanski smisao...itd.
To su kulturološke odrednice, a ne filozofske.
Filozofija je jedna.
složit ću se sa tobom u onolikoj mjeri u kojoj to mogu!
ona filozofija na koju misliš je jedna!
naše evropsko razmišljanje je više-milenijski odgajano tako da misli da jedan stav nužno isključuje drugi.. sad su se stvari malo promijenile ali mi još uvijke mislimo da različita ubjeđenja isključuju jedna druga a nikako da ona mogu koegzistirati i vršiti interakciju.

da sad ne bulaznim/filozofiram dalje ja bih ovdje da stanem
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom