Pogledaj jedan post
Old 03.04.2007., 00:39   #13
Quote:
Tinkili kaže: Pogledaj post
Cikas zapravo raste vani i jako ga je teško održavati u zatvorenom jer prvenstveno zahtjeva puno sunca i topline. Ovi cikasi koje si vidio po vrtovima vjerojatno su stari i po 10 - 15 godina, jer zapravo svake godine izraste novi red grana, donji se podrežu i oni malo po malo tvore deblo.

Prijateljima koji žive u Njemačkoj sam prije par godina poklonila jedan već odrasli cikas. Kad sam im došla u posjetu iznenadilo me da je stablo uopće preživjelo u zatvorenom, ali se i nekako neprirodno deformiralo, zapravo grane su se počele izvijati prema svjetlu i postale užasno dugačke i bljedunjave.
nevidim razlog zašto cikas nebi dobro rastao na osunčanom prozoru tpla stana! najbliži rodjak su mu paprati, krivi grane na sve pa i mekani vrh ruže će novom granom zaobići a da je ne dotakne. Stavite vi njega na sunčan prozor a od sad i vani na sunce.Trpi lagani mraz do -2 jaku vlagu i jaku sušu, vjerojatno nevoli zagušljiv prostor bez strujanja zraka.Ako su loši uvjeti vegetirati će i par godina bez novog rasta.
Mislim da je veći problem s žilama i zemljom jer ima nesrazmjerno veliki i jaki korjen i treba ga češče presadjivati. Cikasi po dubrovniku su stari i po 40 i više godina (većina donesena kao već velika stabla od pola do 1 metra(pomorci donosili iz grčke gdje ga jako cjene) , u Arboretumu u trstenom ima jedan od osnutka parka i tek je visok 3 metra. Za formirat malo stablo kako bi tek počeo nalikovati na palmu treba mu 10 godina.
topala is offline  
Odgovori s citatom