Pogledaj jedan post
Old 26.08.2014., 22:20   #565
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Kako misliš da dete koje od prvog razreda ne uči kritički misliti, koje od prvog razreda ne nauči učiti s razumevanjem može kritički misliti i učiti s razumevanjem kasnije?
Od prvog razreda? Ne znam kako bi ta nastava izgledala. "1+1 je 2, a možda i tri, što vi, djeco, mislite?"
"Mačka je na engleskom 'cat', a možda i 'dog', što vi, djeco, mislite?"

Neke alate moraš dati "autoritativnim" putem, ex cathedra, pogotovo kad krećeš od nule. Učenik se mora moći primiti za nešto konkretno, inače je stalno izgubljen u sumnji i propitivanju. Razumijevanje dolazi kad su činjenice u glavi.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Šta dobijaš bubanjem? Nekoga ko će biti sposoban da reprodukuje gradivo na času, pa će ga zabopraviti do sledećeg časa, u najboljem slučaju par godina nakon završetka škole?
Informacija jednostavno ima previše da bi se svaka obrađivala cijeli sat. Nekad se učenik mora sam snaći i povezati nešto od ranije pa da nađe svoju logiku u hrpi novih informacija. Inače bi samo osnovna škola trajala 20 godina. Ne moraju misliti kritički, dovoljno je da usvoje temelj metode razumijevanja, koju onda sami primjenjuju na ostalo suhoparno znanje. Uostalom, i to je vještina za budućnost. Odraslim ljudima ne servira se baš sve na pedagoški najsuvisliji način; trebaju nešto i sami skužiti u hrpi suhoparnih informacija. Ja mislim da to ne treba posebno u školi proučavati, do toga svaki čovjek dođe sam po sebi ako je bar prosječne inteligencije.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Osim što mu nabubano znanje neće ničemu služiti i što će to smatrati glupošću
Misliš? Nikad ne znaš u kakvoj situaciji će se čovjek naći i što će mu trebati u životu. Nijedan predmet nije beskorisan pa isto tako nijedno napamet naučeno znanje. Ja se još dan-danas sjećam onog "i, pa, te, niti; a, ali, nego, već" kad razmišljam treba li u rečenici koristiti zarez ili ne. Slično i s deklinacijom njemačkih članova. Nema tu puno kritičkog razmišljanja jer gramatika puno puta nije skroz logična. Nauči napamet i primjenjuj. Čim više drilaš, tim manje griješiš.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Upravo je slikanje oblast u kojoj bubanje nema apsolutno nikakvu svrhu.
Nisam tu mislio na bubanje napamet, nego učenje klasičnog umjetničkog kurikuluma. Slikarom se ne postaje baš tako sam od sebe.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Dakle, ima nezadovoljnih genijalaca, i ima nezadovoljne tupe dece.
Zar moraju biti nezadovoljni?
U idealnim uvjetima bilo bi dodatne nastave i za genijalnu i za tupu djecu; za prve da još više napreduju, za potonje da dostignu neki prosjek. Nažalost, sredstava nema dovoljno.

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Što se tiče broja genijalaca, nema baš puno ni idiota, a dosta nastavnika na ovoj temi se postavlja kao da u razredu ima same propalitete i idiote.
Zato što je dovoljan jedan takav u razredu da ti minira cijelu nastavu. Nije ni čudo da bolji učenici ostanu neprimijećeni.
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Odgovori s citatom