Pogledaj jedan post
Old 11.04.2012., 20:04   #14
trenutno sam negdje na 20. epki čini mi se i nema spomena bilo kakvih naših sa ovih prostora. imau jednoj epki na početku osvajanje zemuna i beograda, ali u seriji nema nekih krvavih borbi koje se protežu preko nekoliko epizoda. najduže je trajalo oko osvajanja rodosa. btw. ovo nisu spojleri, nego povijesne činjenice koje svatko može pročitati na internetu, baš kao i o životu sulejmana, rokselane kasnije hurem sultan, ibrahim paše tzv. pargalija itd. znači ne otkrivam ja ništa novo ovdje. u seriji se drže povijesnih činjenica, naravno da je sve prilagodjeno seriji i gledateljima (spletke u haremu, politička podmetanja itd.), ipak ne gledamo dokumentarac nego zabavni sadržaj. tko želi znati više povijesnih činjenica, na neprikazanom na str. 2 ili 3 ima tema o ovoj seriji koju je otvorio harem-team koji je pratio paralelno sa turskim epkama i seriju prevodio na naš jezik (to i dalje rade). jedna usputna info, scenaristica serije meral okay (1959. godište) je danas sahranjena. borila se sa rakom pluća nekih godinu dana.

malo čudno, gledaš sulija kako osvaja ove prostore a on je glavni lik kojeg simpatiziraš (barem većina gledatelja, naročito ženski dio. halit je to ). ja na seriju gledam kao na vestern filmove di navijaš za kauboja da ga ne ubiju zločesti indijanci. mislim, znamo kako je bilo u RL i tko je kako prošao. za takve stvari postoji history channel. ne miješam RL i fikciju. serija je dobra večernja razbibriga i opuštalica. pored toga sam i dosta naučila iz povijesti jer nešto gledam pa kasnije idem guglat činjenice. recimo ovaj pargalija ibrahim, veliki vezir, bio grk, a kada sam vidjela popis velikih vezira osmanlijske imperije začudila sam se koliko ih je bilo sa naših prostora http://en.m.wikipedia.org/wiki/List_..._Grand_Viziers ...
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline