Pogledaj jedan post
Old 20.08.2012., 20:28   #79
Quote:
LadyCandyLea kaže: Pogledaj post
pozdrav svima! eto pisem na temu strabizam u odraslih jer sam tu naisla na najsuvislije postove. ovako, moja curica ima 2 godine, primjetila sam da joj okice bjeze vec sa par mjeseci. sa godinu dana smo otisli na prvi pregled i dijagnoza je bila strabizam, nespecifiram. ugl, malena uvijek fiksira centralno sa oba oka, problem nastaje kada pogleda gore, onda svako oko zbrise u svoj kut, divergentni i kada gleda u stanu uvijek jedno oko zaostaje. zasto pisem? nas oftalmolog je priznao (svaka cast covjeku) da stvarno nema pojma o cemu se radi. dakle, to me posteno prestravilo. zna li netko o cemu bi se moglo raditi i ima li tko slicnih iskustava. neznam sto napraviti i gdje ici. zivim u zadru, tu bas i nemamo neku ponudu oftamologa. molim savjet i pomoc! hvala
Poštovana,

podaci koje ste naveli nisu dovoljni da bi se moglo reći nešto konkretnije.

Postoji mnogo oblika strabizama. Između njih, postoje i tzv. alfabetski sindromi (npr. A, V, Y itd.). Riječ je o strabizmima kod kojih se otklon mijenja (povećava odnosno smanjuje) pri pogledu prema gore ili dolje.

Također, postoje i rjeđi oblici strabizama, npr. Y-sindrom odnosno egzodevijacija, kod kojeg su oči pri pogledu ravno naprijed i pogledu prema dolje u normalnom položaju (nema otklona) ili postoji manji kut otklona, a pri pogledu prema gore nastupa egzodevijacija (otklon prema van).

Kod djeteta u dobi od dvije godine moguće je utvrditi kakva je pokretljivost oka, je li strabizam prateći (konkomitantni) ili paralitički, radi li se o otklonu prema unutra, van ili kombiniranom otklonu, procijeniti postoji li veća slabovidnost, moguće je ustanoviti postoje li organski poremećaji (neke bolesti), zatim moguće je učiniti skijaskopiju (kapanje i širenje zjenica i određivanje dioptrije), moguće je propisati naočale i mjere za sprečavanje slabovidnosti poput atropinizacije (kapanja) ili zatvaranja vodećeg oka ako su one potrebne, možda i odrediti fiksaciju pomoću vizusoskopa i može se orijentirati o vidnoj oštrini, praćenju pogledom, usredotočenosti na objekte, a tamo negdje oko 3. godine već i početi učiti simbole (sličice ili slovo E u različitim položajima) i nakon toga ispitati i vidnu oštrinu, a i kada dijete progovori i s nekih dvije i pol godine moguće je već kod neke djece primijeniti i slikovne tablice.

Inače sam čuo jako pozitivne stvari o oftalmologiji i pedijatriji u zadarskoj bolnici, tako da me ovaj odgovor pomalo čudi.

No možda je uistinu riječ o nekom rjeđem i atipičnom obliku strabizma, a tada je bolje da dijete bude pregledano u nekoj većoj kliničkoj ustanovi gdje se liječnici susreću s većim brojem djece i rjeđim oblicima strabizma. Najbliži Vam je KBC Split, a ako želite, ostaje mogućnost Zagreba (možda bi na Rebru najprije došli na red, zatim Klaićeva ili Sveti Duh na kojem se dosta dugo čeka na pregled).

Lijepi pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.08.2012. at 20:47.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom