Pogledaj jedan post
Old 28.12.2012., 17:23   #19
Quote:
anđeli kaže: Pogledaj post
hvala vam.. dali mi možete reći dali postoji kakav način da sama probam izračunati svoju potrošnju po svojim potrošačima...znači..u cjeloj kući su šparne žarulje, imam lcd koji je isključen iz štekera kad se ne gleda, isto kao i laptop, frižider stalno radi, imamo 2 mala protočna bojlera od 5 l koji griju vodu u kupaoni i za pranje suđa, pećnica se pali 2x tjedno po cca 2 sata, veš mašina 2x tjedno (po noći) po cca 2 sata, i suđerica cca 4x mjesečno po 1,5 sat (noćna tafira) , usisivač 1xtjedno cca 1 sat, fen za kosu 1x tjedno cca 30 min....
Teško je precizno izračunati to jer uzmimo npr frižider...iako je stalno uključen, on troši kada "dohlađuje" (da ne budemo cjepidlake pa pričamo da troši u mikronima radi održavanja sustava i kad ne radi) ...e sada, koliko se često tijekom dana pali...i koliko dugo radi...stvarna potrošnja bi se mogla izračunati tako da se vidi kolika je snaga frižidera i da se kraj njega sjedi sa štopericom i mjeri vrijeme.
Slično i kod veš mašine: iako stalno radi,ne troši uvijek istu količinu struje,nije ista potrošnja recimo po minuti kada uvlači vodu,kada zagrijava i kada centrifgira...
Na svim tim adapratima stoji njihova snaga i ona je različita.
Npr ja imam fen koji mi više troši nego mali bojler jer je bojler 1,5 kw (1500 wata) a fen je 2,00 kw (2000 wata).
Ono što mi je jedna od većih gluposti kada misle da će uštedjeti nešto obitno čekajući da peru već kad je jeftina tarifa (valjda poslije 22 ili 23h) a po jednom pranju uštede 1,00-1,50 kn.

Imam slučaj gdje ljudi imaju kuću koju iznajmljuju ; dvije su etaže...zajedničnoko brojilo za stuju i plin. Struju lako riješim,ugradim im kontrolno brojilo i zdravo ali za plin navodno Gradska plinara ne dozvoljva ugrađivati kontrolno brojilo bez njih (a oni oderu za to za nevjerovati).
U stvari tražio sam tu jel tko ugrađivao kontrolno plinsko brojilo pa vidjeh ove dileme... Btw, može se vrlo kvalitetno i brzo kontrolirati jer Vas neko drugi potkrada, posebice ako se to kotroliranje obavlja u njeovu suglasnost/prisustvo. To bi svaki električar trebao znati
__________________
Kako svi hoće kvalitetno i jeftino a nitko loše i skupo ?
oktogon is offline  
Odgovori s citatom