Pogledaj jedan post
Old 07.02.2017., 13:49   #705
pozdrav svima! malo duži post, ali nadam se da će netko pomoć..
imam centralno na drva, kombinirano s plinom koji zapravo ni ne upotrebljavamo osim za kupaonu, ali je tu, a grijemo se cijelu zimu na drva. šume imam, živim u sz HR, moj stari to hajca na 25°C cijelu zimu, jer kako rekoh, drva imamo, ovu zimu još 2/3 kolko smo pripremili, pa to nije problem. kuća je napravljena od stare cigle pune, zid 30cm, iznutra izolacija svih vanjskih zidova 5cm vune i knauf, izvana obična fasada koju ću kroz koju godinu podebljat sa barem 10cm stiropora. stolarija je plastična 3 komorna, kuća je na kat, prizemlje 85m2, kat 55m2 (+30m2 terasa). na katu spušten strop sa 20cm vune. inače kuća je suha i nikad nisam imao problema s vlagom ni milimetra.
problem je što ja lagano razmišljam o prelasku na učinkovitije grijanje jer ne vidim budućnost u sadašnjem sistemu. kao prvo, stari barata s motorkom, ja sam tu nula, i nemam baš neku želju borit se za motorku. drugo, planiram rekonstrukciju krovišta i fasade kroz koju godinu, pa bi bilo interesantno ako će se postavljati krov, vidjeti možda što je sa solarnim sustavima.
možda i drva ne bi bila toliki problem da svaki put iz peći ne izleti dim kad se stavljaju drva, pa onda lijepo zamiriši cijela kuća. možda je samo problem u dimnjaku, neznam. kad smo selili peć prije godinu dana (jer je stari dimnjak bio totalno loš i popucao) rekoh ajmo preseliti peć umjesto rušit dimnjak i zidat novi, pa smo probili novu rupu i stavili inox dimnjak sa 10cm izolacije (na vanjski sjeverni zid - promjer cijevi 180mm). i dimnjačar i monter grijanja su rekli da je to super rješenje i da sve štima. no, ne štima, jer cijela kuća smrdi po dimu kad se loži. dimnjak dobro vuče, zapravo vrhunski nema se tu šta za reć, gasi upaljač kad ga staviš pred rupu.možda je kriva peć, imamo viadrus 24kw. drva su suha ko barut jer su već jedno 2-3 godine u štaglju pod krovom i to ne bi smio biti problem. a peć je zasmoljena da je to strašno, ko da nema dimnjaka. temperatura u sistemu je oko 60-65°C, u peći oko 80-85. neznam, sve u svemu, činjenica je - najjeftinije ću se grijat na drva jer imam šume za 2 života, ali mi je problem dimljenje i zbog toga razmišljam o:
1) zamjena peći i sistemu akumulacije, recimo kotao 1000L, pa da se ne mora ložiti cijeli dan, nego se nahajca koliko treba, pa da to drži recimo 24h, jer se barem ne bi ložilo dan i noć, a ako je problem u peći onda bi riješio i to.
2) o solarnim kolektorima pa eventualno dogrijavanje na plin (ili možda drva?)
3) o peletu. ista stvar kao pod 1, samo grijanje na pelet umjesto na drva.
4)o prelasku na plin, ali se bojim da bi to bilo skupo barem dok još nemam novu fasadu i krov, poslije možda da..
sve u svemu mislim da je opcija 1 najizglednija AKO riješim problem dima jer me više izluđuje. ne da mi se svake godine farbat kuću radi glupog dima, a uostalom i to košta.
neznam, predložite nešto.. hvala!
maija21 is offline  
Odgovori s citatom