Pogledaj jedan post
Old 22.01.2007., 20:10   #12
I ja imam slične probleme. Slučajno sam otkrio povišene vrijednosti jetrenih enzima na sistematskom 2003. Na ultrazvuku se vidi parcijalna masna infiltracija. Bavim s rekreativno sportom, no na prehranu nisam previše pazio. Pio sam 50-ak dana Hepatovit biljne pilule za regeneraciju jetre (slično Silimarinu) i uzimao Petrovićev med za jetru.
ALT mi je u osam zadnjih mjerenja konstantno bio povišen, a AST, bilirubin i mokraćna kiselina povremeno. Ovo su najviše vrijednosti mojih dosadašnjih testova:
ALT - 87, AST - 45, bilirubin - 25, mok. kis. - 530

Od Nove Godine odlučio sam se zdravije hraniti ne bi li kroz tri-četiri mjeseca uravnotežio jetrene enzime i zasad mi dobro ide, tj. discipliniran sam. Jedem povrće, posni kravlji sir, light jogurte, kukuruzna peciva, juhu od povrća na mlijeku, bijelu ribu, kuhanu piletinu, voće, tjesteninu i njoke (s posnim sirom) i sl. Izbjegavam masno meso, sireve, lisnato tijesto, alkohol, gazirana pića, pizze, ćevape i ostale ukusne, a nezdrave stvari.Uz to što bih time mogao vratiti ALT i AST u normalu, možda i izgubim 2-3 kg viška i smanjim razinu kolesterola koji je u normalnim granicama, ali bliže gornjoj (do 5).

Nezgodna je ta kombinacija masne jetre i povišene mokraćne kiseline jer ostaje malo toga što se može jesti. Primjerice, zbog prvog nije poželjno jesti bijeli kruh, a zbog drugog je zabranjen integralni (kao i mnoge vrste povrća zbog puno purina). Ostaje kukuruzni...
MiP is offline  
Odgovori s citatom