Pogledaj jedan post
Old 01.10.2008., 10:33   #8
hm, ovak.. iako je meni najdraže kad pas ide u kuću zanemarit ćemo to za sad pošto iz primjera znam kako je nekim psima zaista aposlutno ok vani.

dakle, po meni, tvoj je problem definitivno ograda. vezati psa nemoj, vidim da to ni ne namjeravaš, ali moram upozorit da je to izrazito štetno za psa.

imaš dvije opcije. prva je da nabaviš boks. u boks staviš kućicu i to je 'dom' psa. najbitnije je da je kućica dobro izolirana (imam posjetnicu jedne firme koja radi mrak kućice, osobno sam ih preispitala sve na jednom sajmu, čine mi se fakat full ok iako nemam iskustva s tim). a ako želiš dodatno osigurat toplinu za psa, pobrini se da je kućica odignuta od zemlje (staviš ju na one palete drvene, u dućanu roba stoji na njima) i ispod naguraš slamu. također, možeš ogradit i boks sa tri strane da vjetar onemogućiš, stavit krov i te finte.

druga je opcija ograđivanje. dakle, ne moraš ogradit cijelo zemljište, možeš povuć i samo ogradu uz postojeću. ogradit jedan veći dio dvorišta kao poseban dio u kojem je pas. ne znam dal shvaćaš, pa bumo malo detaljnije. dakle, tamo gdje ti se već dvije postojeće ograde spajaju rokneš još dvije stranice, ogradiš mu taj 'kut. tak pas može imati veći prostor za kretanje. i tamo mu staviš i kućicu. dakle, opet napraviš svojevrsni box ali daleko veći.

osim toga imaš i one zelene žičane ograde kaj fenomalno pašu uz živicu. treba ti par kolaca i ta ograda i to je to. a nije preskupa.

eto, ali u svakom slučaju, pas treba istrčavanje, i preporučila bi da ga u dnevnim dozama puštate van iz tog prostora, koji god da je. ali, samo i isključivo u prisustvu nekoga. dakle, da vam ne zbriše. naučite ga poslušnosti ('tu dođi' i te naredbe), puštate ga samo pod nadzorom i ne bu nikud zbriso. dok ne nauči naredbe, van samo na lajni.

također, s obzirom na situaciju, preporučila bi da uzmete malo starijeg psa iz azila. kod nas psi su baš tak smješteni, boks i kućica unutra, dnevno šetanje. dakle, navikli su na te uvijete i ne bu im niš bilo. naravno, kod vas bi definitivno imali tri najbitnije stvari koje sad nemaju: svog čovjeka, bolju hranu i više šetnje. ne morate uzimati baš odraslog psa, ali malo starije štene, tipa 6mj da lakše prebrodi solo noći. i da, ti psi već znaju bit sami, ni s tim nećete imat problema, navikli su bit solo po noći. ima hrpa 'retriver mixova' po azilima, još kažete tamo kako bi držali psa, kakav bi htjeli da pas bude, kakve je naravi i to, pa vam oni preporuče par pasića. i da, imate besplatnu kastraciju za ženku i mužjaka, tak da je i taj problem riješen.

eto, to je moja preporuka.
hella is offline  
Odgovori s citatom