Pogledaj jedan post
Old 10.12.2011., 10:12   #11
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Evo da se nadovežem sa još jednim pitanjem... u par navrata sam čuo/pročitao da alkohol ima kalorijsku vrijednost. Ako je ta kalorijska vrijednost dobivena gore opisanim postupkom izgaranja, onda naravno da ima - imati će i benzin i celuloza itd. Međutim, u medijima se piše o tome u smislu da se ta energija koristi u tijelu te da se od alkohola može udebljati što je po meni totalna besmislica. Molio bi nekog upućenog da mi odgovori dakle - dali organizam nešto radi s etanolom ili samo prođe kroz organizam?
Nije totalna besmislica jer se alkohol metabolizira do acetil koenzima A koji nastaje i u metabolizmu masti i ugljikohidrata, ulazi u Krebsov ciklus i oslobađa hrpu energije kroz svoje produkte u staničnom disanju, dok se oksidira do CO2. Isto tako se može i koristiti za sintezu masnih kiselina tj. nakon toga i u masti pa se može i direktno debljati od njega, makar kao što su rekli ljudi to nije ni bitno jer ako se za enegriju troši alkohol onda se mogu skladišiti i ostale tvari iz hrane (što se, koliko se sjećam i dešava jer alkohol narušava ravnotežu u organizmu).
Detaljnije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcohol_metabolism

Ono što je netko linkao kao vezu pijenja i debljanja je posve druga priča, posve nevezana za temu alkohola i energije.
Razlog da se alkoholičar ili netko tko pije deblja ili ne deblja može biti u:

različitoj apsorpciji hrane zbog intenzivnog pijenja
lošoj prehrani koja je posljedica pijanog stanja i nemogućnosti kvalitetnog odabira hrane
propadanja dijelova organizma ako je u pitanju alkoholičar
itd.

sama korelacija između tjelesne težine i konzumiranja alkohola je izrazito složena ali alkohol sigurno sadrži dosta "kalorija" tj. energije koju možemo iskoristiti. (naginjem ideji da kronični alkoholičari mršave radi sveopćeg propadanja organizma).


PS
nitko nema komentara na originalno pitanje?
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom