Pogledaj jedan post
Old 17.12.2013., 21:53   #6051
Quote:
cuupo kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem svim dobrim ljudima sto svojim znanjem i iskustvom na ovom forumu pomazu nama lajicima, da sto bolje i ekonomicnije a u ovo tesko vrijeme grijanje imamo .
Htio bi da iznesem svoje vidjenje a u mom slucaju i rezultate grijanja na pelet.
Posjedujem CM kotao od 40 kw sa dogradjenim CM gorionikom od 35kw,grijem oko180 kvadrata,kuca dobro ususkana sa 8cm stiropolom,dobra drvena stolarija,potkrovlje izolovano sa 8 cm staklenom vunom,radijatori bez termo glava.
.
Prvo bi se osvrnuo na "majstore" sto su mi isprojektovali cijelo grijanje i rekao da su to jedni obicni salajbajzeri koji veze sa vezom nemaju ,bosanski sistem grijanja bez mis ventila i kao sto sami mozete procijeniti kotlom od 40 kw ali sto kazu Bosanska posla pa i jest tako .
Kada sam htio da dogradim CM plamenik kazu mi trebas da rezes vrata na kotlu pa da nesto varis i tako dalje ,ja slucajno navratim u jedan malo opremljeniji salon za grijanje i slucajno se upustim u pricu sa radnikom na SALTERU kad on se smije kaze evo ova tebi vrata trebaju i gle cuda gotova vrata original od CM za gorionik 35kw koja su originalna za kotao od 40kw
.
I sada dolazi onaj lijepi dio ,ponovo kontaktiram CM servisera(ovlastenog) hajd kontam rekoh mozda se zeznuo za vrata pa nije ni znao da imaju original i tako zakazemo ugradnju i pustanje sistema.Dosli sklopili sistem i ja naravno koji sam visio danonocno na ovim forumima vidim da mi bas i ne odgovara sve sto oni postavise a vezano za jacinu gorionika i za klapnu koja se nalazi na izlazu iz kotla.Kaze on meni ma u tebe kuca tri sprata on mora da bude na P6(35kw) a klapna mora biti skroz otvorena(a odzak visok 11 metara) pitam ja njega koliko je to kg peleta po satu kaze on 6kg hajd kontam sta cu sad ja njemu tu prosipat i pricat o forumu i mojim iscitavanjima postova od gospodina Ramzay-a,Zmajdina i drugih gdje su zakljucili da je ovo daleko od onoga sto meni stvarno treba .I upravo zbog tog P6 Ako vam kazem da na -5 C u mojoj Garazi odnosno kotlovnici bilo 29 C necete vjerovati .
I tada pocinje moja avantura stelovanja i ganjanja sa gorionikom .
Prvo sto sam uradio je smanjivanje sa P6 na P3 (20kw) .U kuci je i dalje bilo prevruce,kontam nema termostata,odem kupim Junko termostat(89 km) povezem ga sa cijevnim termostatom i postavim na ga na 65 C, sobni koji je na prvom spratu na 22C. Problem sa ovim sistemom je taj sto na drugom spratu temperatura je dosta veca(i do 3C) u odnosu na prvi i paljenje peci u jednom satu i do dva puta i to da nisam mogao prici dimnjaku iza peci od vreline.Potrosnja otprilike 4.8kg/h,puz je radio 6sekundi pa odmarao 9sekundi..Potrosnja katastrofalna .

Tako sam se ganjao oko dvije sedmice ,poslije toga odlucim da mu ja krenem stelovati brzinu fena i rad puza.
Smanjim fen(ostavio sam na P4) ,znam ovdje se dosta pricalo o PLAMENU i njegovoj lijepoj i toploj boji ,u mom slucaju toga nije bilo, brzinu sa 1410 odnosno 1380 sam spustio na 1030 obrtaja i tek tad sam mogao da spustim ruku na odzak i da je drzim tri sekunde.(Plamen lijep,ustvari prvi put sam i vidjeo plamen kako treba). Klapna iza peci je SKROZ zatvorena,brzinu puza(RAD) sam spustio na 5 sekundi a odmor podigao na 11 sekundi. Cijevni termostat je na 67C ,kotao na 75 C,pumpa je na brzini dva.Vrijeme podizanja temperature od 60c do 75 otprilike traje 16 minuta
Ono sto me interesuje da li je problem sto sam spustio brzinu na 1030 obrtaja radi konstrukcije gorionika da mu nece praviti problem.
Trenutno pec radi od 06:00h do 22:00h. Jos par dana pa cu iznijeti proracun potrosnje al vec sad mogu da kazem da je dosta manja neg sto je bila .
Jedini problem sto trenutno imam je to da je I DALJE PREVRUCE u kuci tako da vrijeme odmora puza idem da podizem na 14-15 sekundi.
Čitam i ne vjerujem što čitam!!

Da ti je kotao preveliki sigurno je. Da su ti šlampavo odradili sigurno jesu.
I sad još na kraju da pitam jesu ovi "instalateri" opće što podešavali plamenik. (nedaj bože možda što mjerili sa nekim čudnim spravama??
Ovo što si podesio obroj okretaja ventilatora na 1030 to si čak i dobro pogodio ako ti je dimnjak dobar.
Moja preporuka pozovi servisera ali servisera koji ti može izmjeriti dimne plinove i podesiti plamenik kako treba.
A ovo što ti je u kući pretoplo , to je sad jedna druga priča.
Minimalno što možeš napraviti ugradi termostatske ventile na radijatore.
Sljedeće ugradi akumulacijski spremnik itd itd itd
kolman is offline