Pogledaj jedan post
Old 11.12.2016., 13:35   #25
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ovo uopce nije istina. ali uopce.
ja imam sasvim drugaciji uvid.
usput, cak niti ne mislim da su sve reprodukcije lose, dapace, postoje sadrzaji koje se mora bas tako nauciti.

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
medjutim, treba i djecu i roditelje pripremiti na to da, kad se od djece trazi razumijevanje i kriticko/logicko razmisljanje, budu spremni i na losije ocjene jer da bi se moglo logicki povezivati, razmisljati i kriticki osvrtati na neku materiju, treba imati bar neki minimum teorijske podloge. ne mozes imati kriticko misljenje o necemu o cemu blagog pojma nemas.:kava :
a tko ih treba pripremiti?
zasto to ne rade nastavnici?

gdje bi ih se to trebalo pripremati?
na tecaju za porod?
na razgovoru na upisu u skolu?
na sv.misama?

treba posebne radionice, i za to?

isusati, ispada da netko drugi treba odraditi vas posao.
doduse, znam i profesore kojima kriticko razmisljanje nije bas jaca strana, pa se njime niti ne bave...da ih slucajno ucenici ne bi kritizirali. ili jos gore, da neki "nadobudan roditelj" ne bi preispitivao njihovu moc logickog zakljucivanja
da ponovim, ako imaju jasne testove koji su jasno mjerljivi (tj jasno reprodukciju mjere), ne mogu omanuti, niti pred roditeljem, niti pred kolegom, a da ne spominjem da se ne mogu poskliznuti pred pametnim djetetom (usput, sjeti me zasto se olako daju rjesenja za djecu s prilagodjenim programom kada se radi o poteskocama ucenja, a jakooooo rijetko kada se radi o nadarenosti? a pravilnik propisuje jedno i drugo)


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sto se konkretno ovog testa tice, jasno ja keo dan ono sto je nama profesorima odavno poznato: djeca ne znaju citati s razumijevanjem.
zato jer ne citaju od najranije dobi, zato jer procitaju knjigu i pol u osnovnoj a srednjoskolska lektira se rasterecuje do apsurda, citaju se fragmenti ili se ne cita uopce.
a tko bi ih trebao uciti citati s razumijevanjem?roditelji? cemu onda nastavnici sluze?
cudno, al tamo negdje pedesetih, kada je nepismenost u hrvata bila 25%, nije se od roditelja ocekivalo da djeci citaju od rane dobi, da uce s njima, da ih pripreme za skolu, nego su ih slali u skole, da ih educirani ljudi tamo nauce.
sada kada se nepismeni broje na prste, ispada da roditeklji trebaju djecu uciti ne samo citati, nego i citat s razumijevanjem

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
njihov domet pisanja i citanja je sms poruka i status na fejsu. za vise od toga nemaju vise ni znanja ni koncentracije.
na nastavi smiju slat poruke i fejsat
ak im je to domet na nastavi, onda jbg, skola je stvarno u kurcu

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post

sto je onda uopce cudno u tome da ne znaju ovo rijesiti kak spada?: ne zna:

bit ce jos i puno, puno gore od ovoga jer im se "izlazi u susret" raznim rasterecenjima koja mozda naizgled zaista i jesu rasterecenja, ali dugorocno gledano, spast ce knjiga na dva slova - doslovno.

pa znas, moji poluobrazovani roditelji mi nisu citali u najranojoj dobi, no ipak sam ovaj test rjesila 13/14, fulala sam ribogojilista jedna.
tocnije, nisu mi citali uopce.i nisu mi pomagali oko zadaca, niti preispitivali postupke ucitelja.
sad ce ispast da sam negdje po putu ipak imala divne profesore (zaista jesam ) ili sam prirodno nadarena (i to jesam)

ne znam tko klince rasterecuje, vjerujem da profesor kojem je stalo da djeca nesto nauce, itekako ce dijete opteretiti; sadrzajem, entuzijazmom, poticajem.
Na nastavi jel, za to je i placen.
Zanimljivi, poucni sadrzaji, djeci nisu tlaka.
Djeca vole uciti.
pitanje je u kojem trenutku im tu volju ubijemo. i na koji nacin.

Al mogu se i sloziti s tobom da ih nastavnici rasterecuju....linijom manjeg otpora, prebacicanjem loptice na roditelje...i u praksi cesto vidim da su roditelji ti koji ih itekako opterecuju (skolice ovakve onakve, odlasci na instrukcije....) i da imaju sve manje vremena biti zaista djeca, blejati u zid, pa i igrati tablete i ljubiti se iza skole.
a zasto idu na instrukcije u svoje slobodno vrijeme? zasto idu u kojekakve skolice stranog jezika?
aha, sjeti me. Jer ne nauce u skoli
Jer ocito korisno vrijeme (6-8 sati) provedu u oblacima/na fejsu/sa hrpom sadrzaja koji im je ili nezanimljiv, ili zanmiljiv ali ispredavan na nezanimljiv nacin.

sjeti se samo kak si skocila kada sam na temi o jezicima rekla da se strani jezik ne uci bojanjem i da me diejte pita sto ce na taj nacin nauciti. i vjerojatno sam nastavnicima roditelj iz pakla jer imam dijete koje se uopce usudi pitati sto ce nauciti bojanjem, i da ima moje dopustenje "ne napisati " zadacu ak ju smatra nekorisnom.

a upravo ovo da se dijete usudi preispitivati smislenosti/korisnosti gradiva u skoli je u osnovi kritickog razmisljanja. koje navodno zelite u skoli razvijati
al nije dobro da dijete dodje s takvim stavom.

i jos nesto. vecina danasnjih uspjesnih programera/informaticara je zapravo samouka.
neki divan profesor iz mioca, ili nekolicina na feru bili su nadogradnja, pomoc, vodstvo, podrska....al bazicno, bili su samouki i samouki su i dalje (i imaju, zasluzeno poprilicno dobre place)
danas indijci/pakistanci im nisu samo konkurencija radi toga jer su jeftina radna snaga, konkurencija su jer su to isto uglavnom samouki ljudi, neoptereceni skolskim pizdarijama, odn nije im istrazivacko kreativan duh ubijen formalnim skolovanjem.
a to je sektor, koji navodno zelimo razvijati jer donosi pare....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom