Tema: Zivot u SFRJ
Pogledaj jedan post
Old 18.09.2009., 09:37   #212
Quote:
piki2002 kaže: Pogledaj post
Život u SFRJ nije bio baš prekrasan, ali nije bio ni trećina jada i muke ostalih komunističkih zemalja. Nije bila ni tipična komunistička, postojali su PRIVATNICI šusteri, taxisti, frizerke, birtijaši, građevinari, zubari, ginekolozi, kozmetičari.... (gdje ima takav komunizam???) koji su prilično dobro živjeli, i kojima je općina gdje je obrt bil prijavljen osiguravala da naplate svoj rad.
Bilo je i onih koji su dobili stanove, (svi imamo nekog u familiji takvog), ali oni koji ga nisu dobili, dobili su povoljne kredite za kupnju, izgradnju ili adaptaciju, po uvjetima i papirologiji koje mi danas možemo samo sanjati.
U Zagrebu je vrlo malo ljudi koji u to vrijeme nisu sagradili vikendicu bilo na moru, bilo na djedovini. I za kraj, ljudi su se zaposlili i odradili čitav radni vijek u jednoj firmi.
Onda smo digli glas i rekli da zaslužujemo više, da nam BG otima lovu od turizma, da moramo biti plaćeni koliko radimo, da ćemo biti druga Švicarska... i sad smo to dobili, samo malo naopak.
Lovu kradu naši političari, koji se ponašaju kao pijani milijuneri, i nikad im nije dosta. Plaćeni smo da radimo kao stoka (zabadav), a od Švicarske ni Š.
Čini mi se da si ti o bivšoj Jugi samo slušao. Sigurno da je bilo dobrih stvari, ali ne treba od Juge raditi raj, kad to nije ni blizu bila.
Moji starci nisu dobili niti stan, niti kredit za gradnju kuće. Stari je bio šef gradilišta, ali nikad nije bio član partije. Vikendica na moru nas je također mimoišla. većina ljudi se ogrebala, ali nikako ne svi.
Da se ne bi krivo razumjeli ovo danas je teška banana od državice. Nažalost, ispalo je da sam se za takvu borio.
mark37 is offline