Pogledaj jedan post
Old 16.12.2007., 01:56   #27
Quote:
betiboop kaže: Pogledaj post
ovaj se topic izgleda pretvorio u slavljenje bozice tj. vrazice lilith

evo jos zanimljivih citata o prirodi lilith:


i sto se tice onog prije citata da je lilith pred ocima svijeta feministkinja, nekako mi se cini da je lilith vise predmet feminizma nego sto sama uopce zeli biti feministkinja. mislim, zene koje se aktivno politicki bave feminizmom obicno nemaju ni trunke eroticnosti u sebi dok je lilith strasno eroticna, i jos su cesto lezbijke dok lilith obozava muskarce kao hranu i nema nista protiv njih dok je ne pocnu ugnjetavati.

to su sve lilith teme, otpor dominantnom muzu, razaranje doma, gubitak djece
jer je lilith protivna stvaranju i ocuvanju i apsolutno slobodna, sramota i zgrazanje u javnosti, ponos i snaga u sebi, zelja da se ide dalje, da se voli i bude voljena dalje....
Mislim da Lilith nije feministkinja. Čak naprotiv, rekla bih da se feminizam upravo i bori protiv takvih predrasuda prema ženama.
Lilith nije feministikinja, ona je vamp žena.
Takva se žena u umjetnosti pojavila tamo negdje u romantizmu i pratile su je karakteristike hladnokrve žene koja je gora od zmije. Ona je prevarantica, spletkarošica, gutačica () muškaraca, razaračica brakova, itd.
Obično su bile opisivane kao izvanredno lijepe i inteligentne žene s neobičnim sjajem u očima.
E, sad, ono što se meni čini je da su Lilith iliti vamp ženu stvorili upravo infantilni mužeki koji su jadni naivni i nemoćni, a ona je tako prokleto lijepa i zla.
Muškarci je svim srcem priželjkuju, ali je se i svim srcem boje.
Dakle, u umjetnosti se, izravno erotički, počinje spominjati relativno kasno, ali kao motiv opasnosti i izvor svih zala, a kome drugome nego nemoćnim muškarcima, prisutna je oduvijek (npr. srednji vijek i mučenje žena).
Mislim da se kompromisno rješenje za ponavljanje istih (bolnih i loših) obrazaca u ljubavi, odnosu prema muškarcima/ženama i samima sebi, može pronaći ne samo u interpretaciji lilith, nego zajedno s proučavanjem vlastite anime i animusa.
diki is offline  
Odgovori s citatom