Pogledaj jedan post
Old 23.08.2011., 19:15   #11
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Taj mandat UN-a služi samo kao pokriće za zabadanje nosa velesila u države gdje se nemaju nikakva prava miješati, štogod ja mislio o režimima u tim državama to još ne daje pravo Francuzima, Englezima i ostalima da se uz pomoć lokalaca dočepaju sirovina u državama. Od kud pravo Natou štogod ja mislim o Gadafiju da podrži pobunjenike u Libiji, to je barem po mom mišljenju guranje nosa u unutrašnje poslove neke države.
Ukoliko Vijeće sigurnosti odluči da je u pitanju prijetnja međunarodnom miru i sigurnosti, imaju pravo poslati vojne snage, Povelja UN-a:

Članak 41.

Vijeće sigurnosti može odlučiti da takve mjere koje ne uključuju upotrebu oružane sile, treba poduzeti da se provedu u djelo njegove odluke i može pozvati članove Ujedinjenih naroda da primijene te mjere. One mogu obuhvatiti potpuni ili djelomični prekid ekonomskih odnosa te željezničkih, pomorskih, zračnih, poštanskih, telegrafskih, radio i drugih sredstava veze, kao i prekid diplomatskih odnosa.

Članak 42.

Ako Vijeće sigurnosti smatra da mjere predviđene u članku 41. ne bi odgovarale ili ako se pokazalo da ne odgovaraju, ono može, pomoću zračnih, pomorskih ili kopnenih snaga poduzeti takvu akciju kakvu smatra potrebnom za održavanje ili uspostavljanje međunarodnog mira i sigurnosti. Ta akcija može obuhvatiti demonstracije, blokadu i druge operacije zračnih, pomorskih ili kopnenih snaga Ujedinjenih naroda.


Također, u Libiji NATO nije podržao nikakve "pobunjenike" već legitimno priznatu Vladu - Nacionalno prijelazno vijeće. Gadafijeva vlast je izgubila međunarodni legalitet i legitimitet.
Vojky is offline