Pogledaj jedan post
Old 01.11.2004., 23:45   #7
Quote:
Potala kaže:
U Hrvatskoj NE POSTOJE odvojeni kontejneri za tamno i svijetlo staklo.
Postojali su prije nekih desetak godina, a ja ih jos uvijek imam ispred svoje zgrade u Zagrebu. Uglavnom, to su veliki zeleni kontejneri podijeljeni na pola (ili na tri, vise se ne sjecam), sa isto toliko rupa. Na svakoj rupi pise 'bijelo staklo' ili 'tamno staklo'. Postojala je jedna firma u Zagrebu koja je sredinom devedesetih pocela sa recikliranjem boca. Pri tome najvise zaradujes ako recikliras odvojeno tamno i svjetlo staklo. No, ubrzo su shvatili da nase pametno stanovnistvo ne samo da ne razlikuje tamno i svjetlo staklo, vec ne razlikuje niti plastiku, organsko smece, limenke i PET ambalazu od obicnoga stakla!!!!

A sta ocekivati od zemlje gdje centralni odvod smeca u neboderu radi punih 15 dana, a onda ga netko zastopa sa kasetom pive!!!

Quote:
Isto tako, kontejneri za PET i limenke su zajednički.
Kako zajednicki? Ja sam ih vidio odvojenih. I mnogo je lakse manipuliranje odvojenima kasnije pri transportu.

Quote:
Tako da to nije i ne može biti problem nediscipliniranosti ljudi.
To je najveci problem u hr. I zato se i radi tolika kampanja za recikliranje, kako bi se ljudi naucili, senzibilizirali i napokon 'natjerali' da otpad uvijek razdvajaju. Jedna krivo ubacena limenka uzasno poskupljuje proces recikliranja i zagaduje inace vrijedni otpad.

Quote:
Ne znam samo zašto onda "Čistoća" ( ili tko već) stavlja one oglase po novinama (i na TV su bili ranije) u kojima reklamiraju recikliranje?
Pa upravo zato da nauce gradane na recikliranje, senzibiliziraju javnost i ucine postupak recikliranja i odvajanja otpada necim normalnim, svakodnevnim. Ono, kao sto svako jutro pijes kavu s mlijekom, recimo. Umjesto kave sa cajem

Na taj nacin pripremaju teren. Jer nema smisla sada dovesti strojeve i postrojenja za recikliranje u hrvatsku kada ljudi nisu disciplinirani, i kada su troskovi razdvajanja otpada visi od troskova njegove reciklaze. A samo zbog neznanja i nediscipliniranosti.

Quote:
Prije par mjeseci je bila afera oko toga kako Hrvatska uvozi stari papir za recikliranje. Kako ga onda ne reciklira?
Vjerojatno je postupak sakupljanja papira na zapadu puno jeftiniji nego kod nas, pa se firmi za proizvodnju papira vise isplati uvoziti papir za reciklazu koju je netko drugi, a ne mi sakupio. Dakle, iskljucivo financijska isplativost.

BTW, recikliranje papira i nije tako pametan potez sto se tice ekoloske strane. Ok, on stiti drvece i celulozu, ali je ekoloski impakt recikliranja porazan. Kemikalije koje se koriste za izbjeljivanje papira uzasni su zagadivaci, a tvornice papira jedne od najgorih tvornica sto se tice ekoloske strane (uz bok termoelektranama). Zatim, nista bolja nisu niti lijepila kojim se reciklirani papir lijepi u jednu masu zbog jeftine proizvodnje (nasjeckani papir koji mozete vidjeti dosta). Jedini koliko-toliko cisti ekoloski reciklirani papir je onaj jeftini od kojega se rade iskljucivo ambalaze. Ekoloski je puno prihvatljivije uzgojiti umjetno nasade drveca za sijecu, i od njega proizvesti papir.

Quote:
I ja sam čula za te glasine o nerecikliranju, ali iz totalno neprovjerenih izvora. I nisu mi baš logične. Ako je sve to prestalo zbog financijskih razloga, kako im se onda isplati stavljati oglase i postavljati nove kontejnere? Ne bi li bilo jednostavnije informirati ljude?
Pa kako rekoh ranije - jeftinije je postaviti nekoliko kontejnera, staviti oglase, nauciti ljude na recikliranje, nego odmah krenuti u recikliranje s trostrukim troskovima zbog neznanja i nediscipliniranosti.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom