Pogledaj jedan post
Old 04.09.2006., 23:45   #15
Quote:
nosorog kaže:
a di pise da je to zabranjeno?
(ljudi cesto zicaju firme svojih roditelja, poznanika da im uplate doprinose kao donaciju ili nes slicno, i da na taj nacin odrade S T A Z...snalaze se, jer drukcije ne mozes doc do strucnog ispita. oni koji imaju srece, nazicaju kao donaciju i cijelu placu)
U Zakonu o radu lijepo piše:

Volonterski rad

Članak 37.

(1) Ako je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili drugim propisom kao uvjet za obavljanje poslova određenoga zanimanja, poslodavac može osobu koja je završila školovanje za takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa (volonterski rad).

(2) Razdoblje volonterskoga rada iz stavka 1. ovoga članka ubraja se u pripravnički staž i radno iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju.

(3) Volonterski rad iz stavka 1. ovoga članka može trajati najduže koliko traje pripravnički staž.

(4) Ako ovim ili drugim zakonom nije drukčije propisano, na volontera se primjenjuju odredbe o radnim odnosima ovog i drugih zakona, osim odredbi o sklapanju ugovora o radu, plaći i naknadi plaće te prestanku ugovora o radu.

(5) Ugovor o volonterskom radu mora se sklopiti u pisanom obliku.


Quote:
nosorog kaže:
isto mislim da je volontiranje po definiciji dobrovoljno, i da bi trebalo biti protuzakonito ljude tjerat da besplatno rade.....al eto, neki nemaju izbora jer se netko sjetio napisat pravilnik o volonterskom odradjivanju staza i uvrstio u zakon tak da se nemaju prava buniti....
I ja sam protiv besplatnog rada, ali je činjenica da je i u svijetu uobičajeno, posebno volonterski staž u vrhunskim bolnicama i odvjetničkim uredima odmah kasnije jamči odlično plaćen posao.

No, doprinosi za volontera su za svaku javnu ustanovu kikirki, razine par računa za mobitel, tako da je traženje da se plati staž ne samo protuzakonito nego i čisto zajebavanje od strane ravnatelja. Koji možda i uzima lovu u džep, jer je u biti ne može ubaciti u sustav. Ja bih osobno nakon potpisivanja takvog ugovora - jednostavno ne plaćao za doprinose - ustanova bi ih jednostavno morala platiti. I još bih ravnatelja prijavio upravnom nadzoru Ministarstva, ako se ide buniti. Nije jedini na svijetu koji taj posao može raditi.

Ljude se na poslu općenito gazi koliko dopuste da ih se gazi. Pa tako i volontere.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom