Pogledaj jedan post
Old 25.05.2012., 22:55   #420
oj

Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
@KH 5, kako molim te objašnjavaš, pošto sam siguran u zimi bojler mora u jednom danu više vremena potrošiti da zagrije vodu koja cirkulira kroz radijatore. O tome sam tu pisao jednom ili dva puta. Stvarno me zanima, zašto jednom bojler radi 4 sata, karikiram, da postigne zadanu temperaturu, a inače mu je potrebno 2 sata? Kao primjer jučer je temp bila -2, daqnas isto -2, ali bojler radi duže , dakle grije vodu, iako su vanjske i unutarnje temp iste u tim danima. Dali se tu može reći o manjoj kalorijskoj vrijednosti plina u navedenom periodu za dan kada je bojleru potrebno više vremena da postigne zadanu temp ? U prosjeku trošim 5 m3 na dan, a taj dan sam trošio 8m3, a vanjske i unutarnje temperature nisu se drastično promijenile.
Hvala
Tako drasticne razlike u kalorijskoj vrijednosti plina sigurno nema ... Kaj se tice primjera koji navodis: možda ti je dan prije ovog prvog dana(koji navodis u primjeru)bilo hladnije pa je trebalo duze da zagrijes stan, nego drugi dan kad si već imao temperaturu koju si samo morao odrzavati.

Drugi mogući razlog ti je da si prostoriju u kojoj je termostat prije zagrijao na zadanu temperaturu(možda je bila duže zatvorena) pa je termostat prije isključio bojler a u ovim drugim prostorijama je možda bilo 1-2stupnja manje nego dan prije al to nisi primjetio...

Trece i vrlo bitno: Mnogo ljudi ne zna da u zimi za dići temperaturu sa 21na22stupnja treba više energije nego za dići temperatu sa 19na20stupnjeva iako je u oba slučaja rijeć o dizanju temperature za 1stupanj . Naravno bitno je i napomenut da vecina termostata koji nisu digitalni nema baždarenje stupanj po stupanj nego npr. po 5stupnjeva (15,20,25itd..) tako da je dovoljna samo mala greska u okretaju i onda se vracamo na ovu pricu o dianju temperatura sa 19-2 ili sa 20-21stupanj...

Četvrta mogučnost ti je neka greska u elektronisi bojlera koji nekad možda bude osjetljiviji isl...

Za više pitaj servisera centralnog jer sistem rada centralnog grijanja i nije bas do kraja moje područje .
poz...
KH5 is offline  
Odgovori s citatom