Pogledaj jedan post
Old 09.03.2003., 03:59   #13
Položaj žene u Islamu

Ako bih danas, nakon desetak tisuća godina civilizacije, sublimirao srž neuspjeha ljudskog roda na intelektualnom planu, onda bi to zacijelo bila njegova nesposobnost da stvari i događaje prosuđuje u vremenu, prostoru i uvjetima, odnosno u povijesnom kontekstu u kojem su se zbili. To je uzrok svih ratova i sukoba u povijesti. I kada procjenjujemo položaj žene u Bibliji vidimo kako on s vremenom od patrijarha da Isusa Krista doživljava snažan progres. Naravno umu začahurenu u svoj vlastiti svijet, ukrenutom prema svom vlastitom egu, nemoguće je stvari sagledati objektivno i vrednovati ih na pravi način. Tako je i sa položajem žene u Islamu. I meni osobno je stran taj njen položaj, ali sam svijestan da je on kroz povijest, a osobito u najranijem stadiju Islama bio prava eksplozija "emancipacije" žena. Nije mi Islam toliko blizak da bih o njemu sudio bez zadrške, ali mi je poznat podatak da su Arapi, prije nego su prešli na Islam, često žensku djecu živu zakopavali i na druge ogavne načine ubijali. Proroci i drugi osnivači religija uvijek su donosili snažan napredak, između ostalog i na podrućju ljudskih prava. Oni su bili toliko ispred svog vremena, da su dizali silnu prašinu gdje god bi došli. samo zbog naše newsposobnosti da se prenesemo u svijet u kojem su oni djelovali mi smo slijepi i čini nam se da su oni lanci ljudskim nogama na putu u napredak.
vukojarac is offline