Tema: Down sindrom
Pogledaj jedan post
Old 08.06.2006., 16:21   #292
aloha...

skuzila sam da nam je topic zavrsio na 2. strani, pa... eto ... podizem ga...

Raport:
- okrecemo se i sa trbuha na ledja! pokusavamo pivotirati (to je ono kada lezi na trbuhu i rotira lijevo ili desno za igrackom) zasada samo cca 90°, ali svejedno

nego, narucila sam si preko Algoritma nekoliko strucnih knjigica, pa su mi stigle, pa si to lagano cituckam, definitivno bih preporucila novim roditeljima malih daunica da prvo procitaju Babies with Down Syndrome A New Parents' Guide iz The Special - Needs Collection... ma bas je super napisana - ima i strucnih dijelova - klasika objasnjenja od strane raznih doktora, strucnjaka i sl., ali i roditelja... i to pokriveno sa svih aspekata - od osjecaja kad su saznali, preko svakodnevnih aktivnosti, inkluzija, ocekivanja, ma sve....

i evo kaj sam recimo nasla.... kada smo bili kod geneticara (Domi je imao cca 1 mj, a ja sam vec prosurfala i nasla osnovne podatke o DS-u), on nam je (nakon sto je izrecitirao osnove DS-a) rekao da Domi nikada nece smjeti raditi kolut(sto mi je bilo malo , jer sam znala da imaju nesto slabije vratne misice, ali mi nije bilo jasno zasto konkretno... e, ovdje sam pronasla da ce najvjerojatnije moci , tj da to ne smiju raditi samo djeca koja imaju tzv. Atlantoaksijalnu instabilnost (nestabilnost u gornjem dijelu - vratnom - kraljeznice), a to je oko 20% djece sa DS-om - sto ne znaci da nikada nece moci, vec mozda , jer samo ovih 20% djece ima restrikcije kod sportskih aktivnosti (tipa trampolin, kolutovi i sl.), dok se ostala smiju baviti bilo kojim sportom....

mislim... samo kao info... Domi ce skijati!

i nasla sam konkretno info o reprodukciji daunica... muski su skoro 100% sterilni, najvjerojatnije zbog malog br spermija, ali jos nisu otkrili da li postoji jos koji uzrok, dok curice imaju visoku sansu roditi dijete s DS-om...

i jos jedna stvar koju bih preporucila friskim roditeljima je DVD The First 18 Months... slicno kao i knjiga, samo je za vizualne tipove!

mah mah svima...

ajmo curke, kako je Kori? kako ide plesanje?
kako je Lulu?
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom