Pogledaj jedan post
Old 12.08.2003., 22:03   #40
Ma, nije u pitanju moj ego, nego vrlo raširena zabluda. Anićeva razmišljanja o jeziku uvijek su mi bila draga, što ne znači da je njegova definicija alternative točna. Alternativa je jedna od dviju mogućnosti, a ne druga od njih. Ne treba čak znati ni do "pet nabrojat" - dovoljno je znati brojiti do dva. to čak i kompjuteri umiju.

Gledaj, Stitch, meni je jasno da je ljudski um inertan i da radije prihvaća lakša rješenja, ali ovo s alternativom jednostavno zaista nije točno. Znam da se riječ 'alternativa' nerijetko upotrebljava i u značenju 'mogućnost' (otuda ona 'jedna jedina alternativa' iz 1971. ili 'bezbroj alternativa'), što jest pogrešno, ali ovakvo tumačenje kakvo ti daješ nije ništa bolje od toga. Samo je krivo na drugačiji način.

Po načinu razmišljanja podsjećaš me na jednu lektoricu koja mi je svojevremeno tvrdila da ne valja upotrebljavati dulji oblik veznika 'kada', nego isključivo 'kad'. Navodim od riječi do riječi njezino obrazloženje: "Kada je ono gdje se kupamo, a kad je veznik." Žena je radila, a vjerojatno i danas radi u velikoj zagrebačkoj izdavačkoj kući. Ne kažem da bi ti tvrdio takvu glupost, ali argumentacija vam je ista: sic volo, sic iubeo, sit pro ratione voluntas.

Isključujem se.
Didi is offline  
Odgovori s citatom