Pogledaj jedan post
Old 17.05.2012., 19:52   #390
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post

________________________________________


Beskonačnost ne postoji jer se ne može brojiti?

Stvarno?

Evo,počinjem brojiti:jedan,dva,tri,............................ ................................
za sto godina:trilijun,trilijun i jedan,trilijun i dva........................
za milijardu godina:bez obzira kako ćemo ga zvati....................
i tako bez kraja možemo brojiti,odnosno vječno.

Problem je u tome da li mi možemo živjeti tako dugo da bi vječno brojili?
Ili bilo koje biće u svemiru ili oko njega.

Nikada doduše nećemo doći do kraja brojanja,ali isto tako uvijek će biti broj za brojiti dalje od onoga do kojega smo došli.

Međutim to uopće nije važno ni odlučujuće da li beskonačnost postoji u matematici ili ne.

Odlučujuće je to da se svi mi zajedno sa svemirom nalazimo u beskraju koji ima svoje središte(samo jedno),odnosno u beskonačnom prostoru koji je samo jedna od dimenzija sveukupne stvarnosti.

Pošto beskraj postoji u stvarnosti(za kojega još na našoj planeti Zemlji ne znamo),taj isti beskraj,pošto je jedna cjelina sa beskonačno mnogo jednakih dijelova,može si i mora opisati matematički,jer sve što postoji u stvarnosti mora postojati i u matematici.

Ne može beskraj postojati u stvarnosti a da ga nemamo čime opisati.

Reći ćete,pa nema dokaza da postojimo sa svemirom u nekom prostornom beskraju.


Prije 500 godina,da Wiki postoji u tom vremenu,dakle da sadrži sve znanje toga doba,kada bi napisali relativnost ili kvantnu fiziku,rezultat bi bio da to ne postoji,da ni ne može postojati i da je besmisleno o tome uopće govoriti.

Tako i danas za Wiki(pa tako i za vas),ne postoji beskonačnost ni u stvarnosti ni u matematici.

Ali u vrlo bliskoj budućnosti će itekako postojati.

Već sam prije rekao da se ne radi o našoj ljudskoj matematici,već matematici civilizacije koja je izgradila sve ovo što mi zovemo svemir,i još mnogo više od toga.

Što se tiče toga da su prostor i vrijeme istovremeno apsolutni i relativni,ima jako puno dokaza,međutim prvo treba odgovoriti na pitanje što su zapravo prostor i vrijeme,kako oni zbilja mogu nastati,i da li ih bilo što može stvoriti ili pak postoje sami od sebe.

Pozdrav
teodor francic is offline