Pogledaj jedan post
Old 09.09.2003., 21:14   #5
Re: O socijalizmu i komunizmu - filozofski aspekt

Quote:
obelix kaže:
[

Socijalizam treba značiti prvu fazu besklasnoga društva; u njemu više nema klase vlasnika sredstava za proizvodnju. Prvi put je u povijesti primijenjeno načelo: svakome prema radu. Dakle, nema prisvajanja dohotka od kapitala, ni privatno ni zajednički, već isključivo od svojega rada.

Otklonjeni su i eksploatatorski odnosi: "1. svaki član društva ima pravo na rad, 2. svaki član društva ima pravo da se natječe za bilo koji posao u skladu s vlastitim sposobnostima ( i u skladu s opisom posla), 3. svaki član društva ima pravo sudjelovati u upravljanju pod jednakim uvjetima." (Horvat)

Kroz samoupravljanje demokracija dolazi do ponovnoga izražaja.

Za Edvarda Kardelja, "samoupravna demokracija upravo opće društvene interese identificira sa samoupravnim interesima radnog čovjeka, odnosno zbiljskog građanina kao nosioca konkretnog kompleksa privatnih i društvenih interesa."

Mogao bih stoga, radi jasnoće, ispisati kratku formulu socijalizma. Socijalizam = demokracija = društveno vlasništvo = samoupravljanje = besklasno društvo.

Osim filozofskog aspekta prema socijalizmu i komunizmu , voljela bi na tipični ženski način unijeti i malo usmene predaje ,ukoliko se slažete

Mislim da se prije svega treba osloboditi straha spomena socijalizma i komunizma i naglasiti da smo u tom sistemu živjeli .

Naravno ,nije lako govoriti o tome kad očekujem da će me svaki čas zaskočiti netko od onih koji na riječ komunizam ili socijalizam skaču kao bik na crvenu krpu
ali ja bi definitivno voljela ( nadam se još netko) da u filozofsko informativnoj diskusiji o socijalizmu ,unesemo i dio iskustvene spoznaje .

Socijalizam je društvo u kom sam živjela . Dobro . Dijete , dobrostojećeg građanskog srednjeg sloja . Nitko u obitelji nije bio politički obojan . Čitala sve što mi je došlo pod ruke ,puno , od istočnih do zapadnih autora ,putovala srednjom europom još za vrijeme socijalizma , jeans i rockenrol )

Sa nacionalizmom se prvi put srela u studentskim danima i to sa ljudima iz tamo nekih gorskih krajeva sa kojima prije ,tijekom odrastanja nisam imala nikakvih kontakata.Nisam bila nikad izložena nikakvom pritisku ni političkog ni nacionalističkog tipa .

Ali sam veoma rano pročitala knjige koje su se ticale Bleiburga i Golog otoka i sistem u kome sam živjela kritički proučavala i zahvaljujući utjecaju anarhističkog studentskog lista Mladine .
Politika me zanima.

I kad u ovoj diskusiji ( threadu) budem pokušala diskutirati i zamisliti se nad političkom misli u kojoj je počela izranjati slika "lijevo" i " desno" obojana dramatičkom dimenzijom
možemo li pri tome imati na umu da se pukim zatvaranjem očiju nad neposrednom prošlošću baš ništa dobroga ne dobiva .

Socijalizam je takoder imao svoj smjer , strukturu,vremensku i prostornu logiku,gradaciju,sugestivnost . Označavajući ga jednom rječju - zločinački sistem - ko što neki diskutanti rado rade , dokazuju da im je spoznajni proces limitiran negativnim emocionalnim nabojem i stvarno mislim da možda sa takvima diskusija o tom društvenom uređenju i nema većeg smisla ali ...

Zašto sve ovo pišem? Jer , držim da je otvorena rasprava o socijalizmu ,kao društvenom uređenju u kome smo živjeli do nedavno , bez etiketiranja i skakanja za vrat sugovornicima kojima se ne ježi koža na sam spomen riječi komunizam i socijalizam ,predstavlja dobar način razvijanja vlastite ( djelom i kolektivne) samosvijesti .
Sagledavanje dobrog i lošeg , sistema koji nas je u znatnoj mjeri oblikovao .
Nas državljane Hrvatske .
Put spoznaje i odbacivanja predrasuda .
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom