Pogledaj jedan post
Old 27.08.2014., 22:54   #15
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Moguće je da usmjeravaju djecu da ne budu previše kompetitivna.
Čini mi se da je ipak važnije da nemaju toliku količinu učenika koji ne znaju riješiti najjednostavnije matematičke zadatke ili učenike koji ne mogu s razumijevanjem pročitati jednostavan tekst.
Obrazovanje bi ipak trebalo biti prilagođeno običnim prosječnim učenicima i osposobiti ih za funkcioniranje u ovom svijetu, a iznadprosječni će se ionako snaći, doduše negdje gdje se iznadprosječnost cijeni.
usmjeravaju djecu da ne budu kompetitivna, a onda ih šalju na međunarodno natjecanje

naravno da je većina djece prosječnih sposobnosti i da su programi uglavnom prilagođeni njima, ali kvalitetan obrazovni sustav (a finci se takvim sustavom itekako hvale) se brine i za dvije krajnosti gaussove krivulje; dakle i za djecu s teškoćama i za djecu koja su iznadprosječna ili nadarena. zašto bi se iznadprosječni morali sami snalaziti? uostalom, nisu li za nekakav napredak zaslužni baš ti iznadprosječni i nadareni, a ne prosječni? ne bi li se kvalitetan obrazovni sustav trebao pobrinuti baš za takve? je li moguće da finski obrazovni sustav stvarno potiče prosječnost i da guši one koji "odskaču"?!

svejedno; uočila sam da na informatičkim i matematičkim natjecanjima finski učenici postižu prilično loše rezultate (dok na pisa istraživanjima zauzimaju prva mjesta) pa me jednostavno zanima ima li netko ideju zašto je to tako.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom