Pogledaj jedan post
Old 05.01.2017., 05:35   #18
ja nemrem vjerovat da ovo jos nije objasnjeno Svi vele savjetuj se a nigdje nema nikog voljnog (pro)dat savjet il da zna u praksi kak se radi.

Inače, ne znam da li bi ovo mogao biti koristan link - http://solventa.hr/paypal-kupnja-i-p...oslovne-svrhe/
Ako KInez ne izda invoice, i nema nikakve oznake da je firma, zašto ga se ne bi smatralo fizičkom osobom. Ili ako ne odgovori na poruku da pošalje invoice. Ako su na stranici navedeni podaci kineske firme (mislim da je to skroz rijetko, nemaju tu obavezu, mozda moze to posluziti , zajedno s paypal transakcijom... )
Ja sam u više navrata po više sati pretraživao internet, čitao itd, i jos uvijek nigdje nisam našao korak po koral, ali korak po korak u praksi (a ne načelno), kako se radi to posredovanje u prodaji...

Što mi je onda točno ulazni račun, kakav je, kod kupnje ajd na prmjer sa ebayja (premda ja mislim kupovati i od firu, vecinom, stalnih dobavljaca, koji mi mogu izdati invoice sa čim god ja hocu i kakav hoću )
kakav mora biti izlazni račun. O čemu sve moram inače tokom svega toga obavijestiti kupca. I kakav račun izdati kupcu. Mora li kupac baš obavezno vidjeti nabavnu cijenu? Volio bi bas vidjeti jedna takav racu sad mi dodje da odme na sve te posredicke sajtove (ne znam za nijedan osim monika posreodovanje a oni preselili u London ako se ne varam) da vidim kako tocno racun izgleda... A provizija valjda ne treba biti fiksna, za sve kupce. Po meni je provizija postotak. http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...word=provizija (obično je). Meni je boljeto nazvati uslugom, cijena posredovanja. I tu jejel uključen PDV.
A ako kupcu carina zaustavi paket? I skuplji je od 22EUR, kako se tad to vodi i rješava?

@dreamer dreams, gledaš srednji tečaj hnb-a na koji datum?

A na ovo tvoje pitanje, evomoj zdravorazumski odgovor: pa da, radis za dudje ime i za tuđi račun - no bože moj plaćaš sa svog poslovnog paypal računa. Nije on platio ti si (tj ja) I taj racun sluzi samo tebi. Na ebayju se tak i tak ne moze nastimat billing address, ne. A kupcu ti isporucis racun, nabavna cijena koja se mora poklapat s tvojim ulaznim računom, i provizija (to se zove baš provizija?? ) AK nejdte tkao ne znam kako ide.

OK sad sam tek ponovno malo bolje obratio paznju na objasnjenje od devilgirl - https://www.forum.hr/showpost.php?p=5...7&postcount=10

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ovako imaš 2 mogućnosti:

1) samoizdavanje računa - ako oni ne izdaju prema zakonu o pdv-u možeš sama (upute neka ti da knjigovođa) samo moraš imati podatke tvrtke od koje si kupila robu

- u tom slučaju imaš ulaz robe, i na izlaznom računu prodaješ tu robu uvećanu za maržu i pdv (ako si u sustavu)
Pretpostavljam da se ovo pod 1) isto vodi kao posredovanje i da je to tako OK. Ja bi bio zainteresiran za taj slucaj.
No, pitanje - zašto, ako seller ne izdaje invoice, ne bi taj dobavljač mogla biti fizička osoba?? A oni to često i jesu. Imaš ljepo ispis paypal transakcije i na njoj piše sve, i slaže se sa tvojim bankovnim izvodom
Evo recimo jednog primjera.

I ne znam zašto bi ti morala gubiti na tečaju da se koristi srednji od HNB-a. Zašto ne bi, ako koristiš nopr visa electron kartiuc, uzimala Visin tečaj, po kojem to zapravo i ide, i to na datum valute. To je najblitze onome sto bi ti skinulo s kartice da je kunska... (a u biti se s kunske vise i isplati placat, jer nemas tri konverzije nego dvije, ali sad o tom potom ne bih sad to ulazio, o treba nazvat nekog strucnjaka za takve transakcije iz tvoje banke i on ce ti najbolje objansit gdje najmanje gubis na konverzijama)

************************************************** **************
===============================================

Kakva je regulativa, ili ako ne regulativa onda najbolja procedura, ako nešto nije u redu s predmetom? Ne znam da li se sklapa kakav ugovor, lagani, o posredovanju, ili treba staviti neku napomenu na stranice itd.

Naime kupac bi trebao svega toga biti svjestan, da posrednik ne odgovara za dodatne carinske namete ako do njih dođe. (ali u biti kupac ine kupuje iz hrvatske, nego iz inozemstva. I koja zaštita potrošača tu onda vrijedi?? Ali onda carina traži taj nabavni račun itd, a posrednik se može obvezati da taj dio napravi umjesto kupca (komunikaciju sa carinom, slanje računa carini),a onda to carina šalje kupcu pouzećem, sa ili bez pdv-a i carine.

Zadnje uređivanje goranbo : 05.01.2017. at 06:02.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom