Pogledaj jedan post
Old 14.09.2011., 10:09   #16
...

Quote:
električni_zec kaže: Pogledaj post
Prvo, kako ćemo participirati s nekim tko već ima ono što mu treba, i ne trebamo mu još i mi na trošak. Svatko će želi otresti siromašnog rođaka žicara s grbače.
Drugo, time i dalje ne rješavamo problem BiH u vlastitom trbuhu. I dalje trošimo resurse za bespotrebnu kontrolu preduge granice, bez obzira surađujemo li s Italijom ili Mađarskom. Zar nije lakše onda taj meki trbuh staviti pod svoj kišobran (naravno, uvjetno, jer uvijek podsvjesno računam da bi u tom partnershipu Hrvatska imala malo neravnopravniju, čitaj izraženiju ulogu)?

A protiv suradnje s Italijom i Mađarskom nisam uopće, samo ne vidim njihova interesa...
Geostrateski interes Hrvatske je imati dvije vlastite eskadrile. Za godinu i pol Shengen dolazi na Savu i Dunav.BiH je daleko od suvisle drzave miljama,NATO ce tamo jos dugo drzati kisobran ukoliko ne zeli nove sukobe. Crnoj Gori je "geopoliticki" jednostavnije imati zracni nadzor zajedno sa Srbijom ili Albanijom i Makedonijom nego Hrvatskom.
Slovenija i Hrvatska , mozda u nekoj mjeri, obuka, isti tip letjelica i sl. No, zahtjevi , potencijalne prijetnje i sl, velicina zemlje i oblik nisu pogodni za zajednicku hrvatsko slovensku eskadrilu. Sem toga , ima zemalja koje su i nepovoljnijeg oblika od Hrvatske pa imaju nekoliko vlastitih eskadrila.
Opet of topic, ali donekle u svezi ako govorimo o trgovinskim interesima - i druge zemlje EU prodaju na Balkanu svoje proizvode zasto to ne bi i mi cinili?
Ali da je to jedino trziste na koje je osudjena nasa privreda i da se ne moze na drugim trzistima je glupost. Slovensko Gorenje recimo, uredno prodaje po zapadnoj Eu kao i na istoku. Nasa prehrambena industrija ima velike sanse na zapadu jer su mnogi proizvodi boljeg okusa i kvalitete i trazeni ( provjereno iz prve ruke ), isto tako i druge grane. Iz moje branse mnogi projektni uredi rade iskljucivo sa zapadnom i srednjom Europom itd. itd....no trziste je trziste, sve treba iskoristiti.
điđimiđi is offline