Pogledaj jedan post
Old 22.10.2006., 14:53   #2
Quote:
nick-za-forum kaže:
informacija se nalazi na vise mjesta (znakovito, ali jutarnji sa svojim famoznim "barometrom cijena" ju ne zeli prenjeti) a jedan od linkova je ovaj: http://www.poslovni.hr/24656.aspx

rijec je o oglasenim cijenama, a kljucni dijelovi su:

- pad cijene dvosobnih stanova za cak 14.44%

- pad cijene trosobnih stanova za 9.33%

u samo tri mjeseca!

po mom misljenju, ovo je bilo neizbjezno, sve je ukazivalo na ovakav razvoj situacije, a jedino pitanje je bilo do kada ce suludo zagrebacko trziste pruzati nevidjeni otpor osnovnim trzisnim zakonitostima.


u samom zagrebu, desetci tisuca rabljenih nekretnina se oglasavaju u periodima koji se mjeri godinama - nitko ih ne zeli (ili ne moze) kupiti po tim cijenama, novogradnje, iako oglasene psihoticnim oglasima koji porucuju "daj 100.000 eura odmah, suta najkasnije jer je prekosutra sve rasprodano" se na taj nacin oglasavaje ne i prekosutra, ne i sljedeci tjedan vec mjesecima i mjesecima, a doslovno je nevjerojatan broj (pocevsi od ovog foruma i iskustva ljudi na njemu) onih koji su imali "luuuudu srecu" pa bas uletjeli eto tog trena kad je navodno netko odustao (u prijevodu: ima stanova koliko hoces, samo se prave da ih nema jer im to odrzava i cijenu i potraznju), vidim polako krecu i "prigodni i neponovljivi" popusti...

a kupci jednostavno pocinju cekati jer su ovaj put vremenom oni na dobitku...



clanak zvuci optimisticno, no...
i dalje se radi samo o oglasenim cijenama, a ne stvarno prodanim i dok se porezna ne oglasi sa nekim podacima, tesko da itko moze ista znat ista o padu/rastu/stagnaciji...(tu se ja nadam da ce rezulati ici u smjeru manje prodanog, u manjim cijenama )

jutarnji nema kaj prenositi, njihov barometar uzme sve oglasne cijene u kvadratima i izracuna srednju vrijednost...i to je oko 2010eura/m2...(zanimljivo, nikad ne napisu kolko ima stanova u ponudi, na temljeu cega racunaju i kolko dugo se stanovi prodaju)
btw, jutarnji (tj EPH) ima neku svoju racunicu, ja sam cak primijetila da je par puta u subotu bio tzv "pad" od par eura u "tom" prosjeku u odnosu na prosli tjedan, al oni su uredno stavili crvenu strelicu prema gore (nek' bar psiholoski djeluje da raste! )

...ja bih rekla da je u zadnje dve godine pala kvadratura dvosobnog i trosobnog stana dovodeci ljude u situaciju da zive u zivotinjskim uvjetima
(kucica mog psa je taman velika da stane on i tepih, jednako kao sto su sobe u novogradnji taman za jedan krevet) te placaju kredit od 100 000eura slijedecih 30 godina cija je rata taman jedna prosjecna placa....zato se stanovi iznad 100 000 eura ne prodaju...

svidja mi se tvoja recenica koju sam boldala...
Monstera is offline