Tema: Baranja 91'
Pogledaj jedan post
Old 08.05.2012., 22:45   #108
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Ako odista nije bilo mnogo vojnika, i makar uz dosta naoružanja, ste imali mali broj vojno sposobnih ljudi, čemu onda neki stariji komentari da bi se mogli obraniti 1995.?
Nismo se mogli obraniti bez pomoći Vojske Jugoslavije sasvim sigurno, ali smo bili ubijeđeni da bi se u slučaju napada ona umiješala i tada bismo dobili potrebne vojnike. Zato su na terenu i bile Crvene beretke, General Perišić i Arkanovi da bi ulili sigurnost. Ne znam koliko je bilo sveukupno vojnika na terenu, ali nije bilo mobiliziranih Srba iz Srbije. Napad se očekivao, ali je već duže vrijeme bilo politički odrađivano, kao da će se Južni dio RSK prepustiti, da bi se dobio Istočni. Svakakve su tu kao igre igrale. Postoji tu i ona Tuđmanova salveta, gdje se dio Istočne Slavonije prepušta Srbiji u zamjenu za neki teritorij u Bosni, uglavnom ludilo, no vojnički nije baš bilo neke pomoći. Ali, Vojska Jugoslavije je bila raspoređena na administrtivnim granicama, i vjerujem da bi u slučaju napada HV - bila upotrijebljena.
Srbija je bila pod sankcijama, nabila je iste RS, a po dogovoru o UNPROFORU, povukla je svoje državljane iz UNPA zona, zajedno s velikim brojem tenkova i artiljerijskog oruđa, no bili su na granicama i zato se mislilo da bi se mogli obraniti, barem mi u Baranji, jer smo imali položaje na Dravi i Kopačkom ritu, a jedina cesta od Osijeka ide preko Bilja dok se sa strane nije moglo. Nemam ja pojma o ratnim strategijama, samo onako pokušavam objasniti situaciju. Ako nas je bilo 20 000, HV bi morala imati valjda barem 80 000 na tako maloj površini, a onda bi tu radila artiljerijska oruđa, avioni i šta ti ja znam. No, ipak mislim da bi moral i rješenost da se ostane, kao kod vas u Vukovaru, ili pak defetizam, strah i malodušnost bili odlučujući faktor.
bubiša is offline  
Odgovori s citatom