Pogledaj jedan post
Old 09.06.2010., 00:28   #95
Pozdrav,

Hvala Bogu da je tu netko s kim se može voditi ovakva rasprava, iako, ako ste već ateist vaš pogled na svijet nužno mora biti u konačnici reltivistički ( s obzirom da je sve ionako produkt šanse te ne postoji niti dobro niti zlo), samo je u vašem slučaju to manje izraženo od nekih drugih na forumu, odnosno čini se da ste više upućeni u temu, mada je vaš post zapravo pun logičnih zabluda.
Naravno uvijek se u ovakvim raspravama ide na "Strawman" agrumente tipa:"unschooling", pa kojekakve gluposti da dijete počne čitati sa deset godina i tako dalje."
TE naravno da je i vaš post potkopan ideologijom koju ja isto tako ne podržavam. Ja podržavam znanost (u granicama kršćanske etike), ali ne i evoluciju ( odnosno makro evoluciju), zbog čega, radi vaših evolucionističih uvjerenja ( koja su u sferi vjere -što se tiće nastanka života i čovjeka, odnosno bez dokaza), vi bi meni uskratili kućno obrazovanje.

Druga stvar koja me smeta je vaša pretpostavka da svakome "mora biti pružena ista šansa", odnosno, da se mojoj djeci uskraćuju prava ako ne dobiju određeno obrazovanje. To može biti točna izjava samo ako se nekim konsenzusom odredio smisao života koji moja djeca nisu u stanju ispuniti jer su učili "krive" stvari i ja sam ih zakinuo za prave stvari. Tko to određuje? Ako mene Biblija uči istinu, zašto vi mojoj djeci želite govorti da je to laž? Govorimo o slobodi izbora djeteta u čemu? Da bude doktor ili pravnik? Sve hvale vrijedna zanimanja, ali ona nisu cilj sam po sebi niti daju ikakv smisao. Ako amiši žele učiti svoju djecu kako žele, zašto im to želite oduzeti i nametnuti im korikulum kad im pola toga za dobar život nije potrebno. Uostalom, zašto bi s prijezirom gledali na te ljude. I nemojte mi reći-"odseli se u Ameriku."

Logička zabluda "iste šanse" je dakako to da i ako završiš fakultet možda nećeš imat posao jer i kad zavriš fakultet "ionako niš ne znaš", kak se kaže, a i nema posla, a oni sa dva razreda škole su puni love. Kako to?

Ovo nema veze sa Ickeom, koji klepa izmišljotine i laži, već sa vrijednostima ( relativističkim) koje određuju ovo društvo. Vrijednosti "osobnog mira" i "obilja". Država treba ljude koji će raditi za takve vrijednosti jer to pokreće gospodarstvo, itd., jer je čovjek danas zapravo mašina, (priznali to ili ne), a ne biće ( doduše palo) nastalo na sliku živoga Boga.
Nadalje, ako ja želim živjeti u komuni, da li se onda zakon ne odnosi na mene? Kakve veze ima jesam li ili nisam u komuni? Zakon je za sve isti. Ja sam se javio na forum jer nisam mogao vjerovati koliko su ljudi zatucani u svojim argumentima. I naravno da mogu ovdje podijeliti par moralnih lekcija jer su one apsolutne i istinite (priznali to ili ne), i ako vaše dijete psuje, i vi to tolerirate, onda ste i vi jedni od onih čija djeca uče drugu djecu smeće iz svoje familije.

Ali dobro, vratimo se temi. Poanta je da ste vi odobrili kućno školovanje, ali pod strogim nadzorom te ste još na kraju ubacili to da roditelj mora biti kvalificiran da obrazuje dijete. Koju vi kvallifikaciju imate da budete roditelj? Zamislite da vam to netko određuje zakonom. To je komunizam. Arbitražni zakoni radi dobra društva koji se sprovode opresijom nad pravima ljudi. Npr., Pravo na roditejstvo. Pravo koje čovjek u Kini nema nakon jednog djeteta.

Kako ja vidim stvari, država je priznala da im školski sustav ne vrijedi ni pišljiva boba ( uz dužno poštovanje bobu), pa su uveli državnu maturu. Moj je stav da onda dijete niti ne mora ići u školu jer će ionako polagati taj ispit ako želi ići na faks. Osnovno znaje koje netko treba primiti je čitanje i pisanje i samim time dijete nije ničim uskraćeno u svom životu. I ako nije imalo šanse postati doktor, nije ničim uskraćeno
.
CCC.,Ljudi kao vi, pozivajući se na "ideale", podržavaju abortus, zbog socioloških ciljeva društva te prava takvih "majki" da ostvare svoj "puni potencijal". ( iako je pitanje da li vi podržavate abortus, što ne znam, upravo zbog vaše nekonzistentnosti.)
Rekao sam već, dužnost čovjeka ( po zakonu RH) je da ne uništava/krade tuđi život i imanje ( na ove ili one načine). Sve drugo, u slobodnom društvu, nije stvar ostalih, pa tako ni obrazovanje. Fascinantno kako je vaš post u biti obanjujuć i čak nesvjesno podal ( u dobroj namjeri, ali svejedno). Pravi neki Obama yankee. Cijeli taj sistem je upravo najbolje napravljen u Teksasu.

Silno mi vas je žao, zbog vaših zapravo relavitističkih stavova, bez uporišta u apsolutnom, iako tvrdite suprotno. Ako vjerujete u apsolutne vrijednosti i moral ( koji nije iz čovjeka, već od Boga), onda vaš pogled na život nije konzistentan sa vašom religijom (ateizam), i propast će jer je u kontradikciji sam sa sobom. Ako vjerujete u apsolute onda morate vjerovati da Bog je i da je progovorio. Ne može se vjerovati u evoluciju i u absolute, i to je čak i Darwinu predstavljalo probleme jer je shvaćaoda po njegovoj teoriji-ništa nema smisla.
"Ubojstvo bez krivnje, ljubav bez smisla", opstanak najjačih, nema dobra niti zla.

Ali dobro, ako ćete vi kućno obrazovati svoju djecu ja vas podržavam u tome, i siguran sam, D.V., da će vaše dijete biti naprednije od mnoge druge djece, iako će se u konačnici i ono morati suresti sa nekonzistentnošću vašeg pogleda na život u svom traganju za smislom. Po Božjoj milosti, ako mu se ista da, postat će kršćanin.
Hvala
cito is offline  
Odgovori s citatom