Pogledaj jedan post
Old 01.01.2009., 19:51   #3
Quote:
njetočkanezvanova kaže: Pogledaj post
Ja sam pratila TV, reakcije na forumima i novine, pa nisam primijetila da se muslimanski svijet digao na noge. Vladala je opća šutnja. Pisala sam ovdje o Abhaziji koja se odvojila od Gruzije. Abhazi su većinom muslimani. Nisam vidjela da se baš navija za njih. U čemu je problem?
Problem je, rekao bih, u selektivnoj sućuti.

Kada se terorizira Kurde, onda nikom ništa! Valjda, jer ih biju "njihovi". A kada Izrael pokreće prekomjerenu odmazdu zbog prethodnog raketiranja Hamasa i Hezbolaha... onda su svi nabrijani. Na stranu to što je Izrael nasilno instaliran nakon 2. svj. rata. uz podršku Britanije, Francuske i USA. Ali danas je on realnost, i trebalo bi doć do nekog sporazuma, koliko toliko pravednog. Problem je što tamošnji muslimani ultimativno odriču Židovima bilo kakvo pravo na postojanje države Izrael. A na drugoj strani, Izraelske vlade su uvijek odbijale mogućnost da se muslimani uključe u politički žvot zemlje kao građani prvog (a ne drugog) reda, već idu na razdvajanje teritorija. Po meni, rješenje je u konvivenciji i multikulturalizmu, za koje se jako zalagao još Einsteine. Sa obostranim maksimalističkim stavovima, te dvije strane neće nikad napraviti mir.

Na drugoj strani, primjer Kurdistana je jako specifičan. Krimskim savezom (Staljin-Ruzvelt-Čerčil) iscjepkan je na 5 djelova, a ti dijelovi su anektirani od strane 5 država: Irak, Turska, SSSR, Iran i Sirija. U svih 5 zemalja, od kojih su 4 većinski muslimanske, Kurdi su u teškom položaju. Svi ih utiru! Sadam Husein i turska vojna hunta koja je i danas na vlasti u Turskoj, imali su specijalni sporazum da jedna i druga vojska upadaju na teritorij druge države i ubijaju Kurde, da bi se izbjegdle optužbe za "teror nad manjnama". Turska vojska je upadala u irački teritorij a iračka u turski - kako bi terorizirali Kurde. Vlade su povremeno razmjenjivale obostrane "proteste" zbog navodnog "povređivanja teritorija", iako je jasno da je to farsa za javnost - dok se u biti radi samo o obostranom faraonskom dogovoru poradi interesa: da se onemogući homogenizacija kurskog naroda, povećanje brojnosti (nataliteta), njihovo kulturno i obrazovno uzdizanje, ekonomska neovisnost...

U temelju svakog zla kojeg mi ljudi počinimo, je samo naš zaborav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom