Pogledaj jedan post
Old 18.09.2003., 20:48   #6
nemoj mi začetavat ovo mogo si mi PM poslat i ja bi to dodatno objasnijo!!!!

MOD! Očekujem brisanje ovog gore posta!

-----------------------

objašnjenje (dodatno)

-HardDisc (HDD) se sastoji od cilindara i glava za pisanje koje pišu/čitaju po/sa HDDA.

-ukoliko windoze trebaju nešto sa disca, a podatci se nalaze u sektoru u kojem piše/čita jedna (neka baš koju mi sad za potrebe ovog pratimo) glava oni to i uzmu (ovo je bedasto al neznam kak bi...). No problem se javlja ako trebaju više različitih podataka koji su u istom sektoru u isto vrijeme. (zbog fragmentacije podataka recimo- a to je čest slučaj) Tada ta glava "šara" fizički po HDDu pokušavajući doći do oba podatka u isto vrijeme. Zvoni li lampica?

-s obzirom da windoze STALNO nešto trebaju, i ako staviš neki program na drugo mjesto (a to je najlakše ako staviš na drugu particiju), tada je vjerojatnost da će ta glava raditi 2 posla u isto vrijeme manja. Puno manja. Tada podatci do HDD sabirnice dolaze sa 2 mjesta a ne sa jednog. I to ubrzava rad HDDa a time i windoza (hdd je najveći bottle-neck to valjda znate). Ova pojava pogotovo (stvarno pogotovo) dolazi do izražaja ako virtualnu memoriju stavite na drugu particiju! Jer po njoj windowsi STALNO nešto šaraju. Zato, kad je VM na drugoj particiji, manja je fragmentacija postojećih podataka, lakša je defragmentacija i ravnomjernije je raspoređen rad glava za pisanje/čitanje!

disklejmer
-------------
ovo sam pisao da pojasnim širkim masama "zašto tako"! Ako netko tko želi to sa više tehnikalija i detalja napisat, samo naprijed. Meni se neda a i moje znanje ipak nije tolko široko!
-please, please namojte mi začetavat ovaj thread!!!!OVO JE DRUGI PUT!!!
__________________
Direktor Svemira i FJBG-a između ostalog
nenoXtreme is offline  
Odgovori s citatom