Pogledaj jedan post
Old 11.08.2013., 16:11   #28
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Britanija je tamo do devedesetih imala veliki mornarički garnizom, a u Francovo vrijeme bilo je stacionirano oko 10.000 vojnika. I dalje postoje velike vojne instalacije, radari i prislušni uređaji. Podmornička flotila je izmještena natrag u Britaniju, mislim da nema ni ratnih brodova više - s tim što će ih sada očito biti.

Što se gospodarstva tiče, Gibraltar više službeno nije porezna oaza, iako je bankarstvo i dalje poprilično jaka industrija. No trenutno najviše novaca zarađuju pružanjem internetskih kladioničkih usluga i online igara. Gotovo sve glavne europske sportske kladionice i sve igre koje igramo na facebook-u i drugdje organizirane su iz Gibraltara.

Dakako, Gibraltar je još uvijek važan pomorski centar, u njemu se obavlja i dobar dio carinjenja robe koja se uvozi u Europsku Uniju (zbog toga su i odustali od statusa porezne oaze, jer su procijenili da bi kao dio Europske Unije mogli više zaraditi kao prva EU luka za trans-atlantske brodove kroz carinske i špediterske pristojbe).

Inače poseban je kuriozitet da je Gibraltar jedina zemlja bivšeg britanskog imperija i Commonwealtha u kojoj se vozi na desnoj strani ceste. Dakle jedini britanski teritorij u kojem možeš kupiti automobil sa volanom na europskoj/ljevoj strani i imati službene dokumente i prometnu dozvolu koju izdaju britanske vlasti

Inače stopa PDV-ea iznosi 8% - najniža u Europskoj Uniji, Gibraltar je posredstvom Britaniske diplomacije uspio ishoditi izuzeće od europske direktive koja propisuje da najniža stopa PDV-ea na teritoriju Europske Unije smije biti 15%.
Dobro kazes da su prva EU luka za trans-atlentske brodove, jel to znaci da oni tamo imaju ogromnu luku za najvece brodove? Mislim po slikama koje sam gledao, nije mi se cinilo da sam igdje vidio nekakvu veliku luku i brodove u njoj...
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom