Pogledaj jedan post
Old 05.05.2012., 09:39   #70
Quote:
zeljakov kaže: Pogledaj post
Dobar dan!

Bila bih Vam zahvalna kad biste mi dali savjet.

Radi se o mojoj majci, rođenoj 1966. godine. Cijeli život radi u tvornici obuće. Boluje od alergijske astme na temelju koje se utvrđuje invalidnina.Osim toga, boluje još od osteoporoze, depresije i mešovite bolesti mješovitog tkiva. Dvije i pol godine je na bolovanju, a sad joj je četvrti put odbijen zahtjev za invalidsku mirovinu. U rješenjima je pisalo da invalidnost ne postoji, a u zadnjem je dodano da postoji mogućnost pojave invalidnosti ukoliko nastavi raditi na mjestu s alergensima i stimulansima alergije. U tvrtki su joj rekli da nemaju radno mjesto za nju. Kad se pokušala vratiti na posao, svaki put je završila na hitnoj. Šije obuću na mašini koja je povišena, a ona zbog bolesti ne može držati visoko ruke. Uz to, u istom prostoru se vrši ljepljenje obuće i sve je puno prašine, tako da se odmah počinje gušiti. Od pravnog savjeta na Mirovinskom osiguranju je saznala da može dobiti otkaz ukoliko joj invalidska mirovina ne bude odobrena (što nije) i ako tvrtka ne nađe radno mjesto za nju (isto nije). Predloženo joj je da napiše žalbu za što mi i nismo kompetentni jer nitko nije u pravnoj struci. Molim Vas za savjet.

Hvala unaprijed.

Na žalost morati će te pronaći dobrog pravnika
. Nema više socijalizma kada su ljudi odlazili lako u invalidsku mirovinu. Ako vaša majka bude nesposobna za raditi taj posao može dobiti otkaz kao tehlološki višak. I onda ide na biro. I traži posao koji može raditi. Čak i da ima određeni postotak invalidnosti neće ju spasiti. Jer ona npr. može njegovati starce, čistiti stubišta, prodavati u pekarnici, biti računovđa, voziti taksi...... Može se za to prekvalificirati.
Dakle BEZ DOBROG PRAVNIKA NEMA POMOĆI. Jer bi joj se moglo doboditi ovo najgore: da čeka na birou da je netko zaposli kao osobu sa astmom. A to znači automatski da će čekati mirovinu do 65 godine na birou.

p.s.

Ja joj preporučujem odugovlaćenje bolovanja u nedogled. Ako i to bude moguće.

U stvari onda se postavlja dosta složeno pravno pitanje: tko će NAREDITI otkaz i tehnološki višak firmi gdje vaša majka radi. Dok ja vaša majka kontinuirano na bolovanju, ona je na proračunu državnog fonda, pa poslodavca nije briga da bude na bolovanju i slijedećih 10 godina. Ako dođe na posao i nakon unutar mjesec dana opet otiđe na bolovanje sa istom dijagnozom, i dalje će potpasti pod isplatu plaća na državni proračun.
Mirovinski i zdravstveni fond bi morali donijeti riješenje da joj više ne daju bolovanje, i neka sama dade otkaz i neka ide na biro. Ali to nije pravno jednostavno. Tako da i u ovom slučaju produžavanje bolovanja u nedogled morate kontaktirati iskusnog pravnika za pitanje rada i invalidnosti.

Zadnje uređivanje krena : 05.05.2012. at 09:52.
krena is offline  
Odgovori s citatom