Pogledaj jedan post
Old 10.09.2017., 14:26   #1
Uzdrzavanje roditelja

Pozdrav,

Imam pitanje vezano uz uzdrzavanje roditelja u buducnosti. Koliko sam shvatio djeca su duzna uzdrzavati svoje roditelje ukoliko su isti stari, nemocni, u mirovini od koje si nemogu pokriti osnovne zivotne troskove i sl? Zanima me je li moguce nekako se ograditi od te obaveze za jednog od roditelja u buducnosti?

Situacija je sljedeća, otac i majka su se nedavno rastali. Oboje zive u inozemstvu. Do prije par mjeseci sam studirao i zavrsio sam fakultet te sada radim. Sestra je nedavno postala punoljetna i zivi samostalno u drugom gradu (u HR). Brat zivi sa majkom u inozemstvu.

Zivim trenutno u kuci koja je 2/3 od majke i 1/3 od oca i na kuci sjede ovrhe i dugovi koje je otac napravio. On u zadnjih dvije godine nije nikada pripomogao niti meni niti mom bratu i sestri iako smo se svi redovno skolovali (fakultet i srednja) i sav teret je bio na majci. Sada nas tuzi i za kucu jer je otplatio samostalno kredit (koji glasi na njegovo ime i nije otplatio sa svojim novcima vec od ljubavnice, ali ionako nebitno). Sto se tice nasljedstva, naslijediti nemamo sta jer dugovi premasuju vrijednost nekretnine, a ocevo nasljedstvo ionako necemo dobiti (par zemljista, isto nebitno u ovom slucaju jer i da odluci nama dati u nasljedstvo, odbili bi sve radi dugova).

Uz sve navedeno, zanima me kako se ograditi od oca i obveze da se u buducnosti moram brinuti za njega? Za majku mi je to u redu jer ona je sav teret snosila i da mi nije pomogla financijski u ove zadnje 2 godine nebi nikada skolovanje uspio zavrsiti, dok je otac samo stvarao probleme i dugove kroz citavo nase djetinjstvo.

Nadam se da sam sve bitno naveo, ako ima jos sto za pojasniti slobodno pitajte. Hvala na svakom odgovoru
Mackomir is offline  
Odgovori s citatom