Pogledaj jedan post
Old 20.08.2009., 17:14   #2944
Quote:
Tuga kaže: Pogledaj post
Hvala na info. Doktor koji me prati je rekao da želi, kada sakupimo sve nalaze, da odemo zajedno i jednom njegovom starijem kolegi koji ima više iskustva s lupusom, da me i on pregleda. Da li je itko od vas radio HLA test? Živim vani, osiguranje ne priznaje taj test, pa laboratoriji traže između 400-800 eura, a doktor nije siguran da li mu je baš prijeko potreban ili ne.
koliko se ja sjećam s gnetike: postoje određena mjesta na DNA tj na genima (lokusi) koji su odgovorni za pojedine bolesti, na taj se način može vidjeti postoje li geni za određenu bolest i kolika je mogućnost da se oni aktiviraju....da to se radi i kod transplatacije organa ili koštane srži ali u ovom se slučaju traži genetska podudarnost donora i primaoca, tako da je mogućnost odbacivanja transplntata što manja....isčitavanje genskog koda i traženje podataka koji su potrebni za pojedini slučaj u medicini...meni su ga radili pod obavezno...ali to ovdje pokriva zdravstveno...zapravo onda je pokrivalo a kak je sad ne znam....nije prijeko potreban ali je jako koristan
mala vjeverica is offline