Pogledaj jedan post
Old 17.04.2006., 00:04   #16
Hej!
Drago mi je da imaš hrčka kao ljubimca. I ja ih jako volim, koje je vrste?
Ja imam jednog sirijskog, dva ruska i dva roborovskii hrčka.
Bilo bi dobro da si nabaviš knjigu o hrčcima (ima jako dobrih u "Algoritmu").
Tu ćeš naći točne i detaljne podatke o svemu što te zanima u vezi držanja i hranidbe, ali i kako prepoznati bolesnog hrčka te što učiniti s njim. Knjige nisu skupe, ali su na engl. jeziku.
- Možeš hrčka pustiti par dana samog u stanu samo obrati pozornost na to da mu pojilica radi i da ima dovoljno hrane te da nema opasnih mjesta u kavezu na kojima bi se mogao povrijediti (pasti, zapeti ili pobjeći iz kaveza).
- Ne smeta im prašina, ali bi bilo bolje da je nema i da hrčka držiš na mjestu gdje ga najbolje i uvijek možeš vidjeti, a i on nanjušiti tebe.
- Hrčci u principu ne piju puno vode (ovisi o kojoj se vrsti radi), ali im uvijek mora biti dostupna i to najbolje u pojilici, a ne zdjelici. Vodu dobivaju i iz voća i povrća.

Hrčci ne smiju jesti čokoladu niti bilo koje druge slatkiše - nikada!
Postoje vitaminski bomboni baš za glodavce.
Mlijeko i meso nije njihova prirodna hrana pa im se ne preporučuje davati. Bjelančevine možeš nadoknaditi davajući mu ponekad crve brašnare, a povremeno (osobito nakon terapije - ako je bio bolestan) može dobiti malo jogurta (ACIDOFIL- npr. sadrži njima potrebne mikroorganizme) ili komadić sira.
Danas postoji stvarno puno različitih mješavina sjemenki za hrčke, meni se najboljom čini ona od firme "Prestige".
Ja svojim hrčcima napunim zdjelicu jedamput tjedno, a vodu im mjenjam svaki treći dan. Što se tiče voća i povrća, mogu ga dobiti par puta tjedno (sviježe i oprano) i u malim količinama, ne pretjeruj sa djetelinom.
Obavezno stavi hrčku mineralni kamen u kavez i provjeri uvijek da li pojilica radi.
Za glodanje mu možeš kupiti komadiće drva baš za njih, ja svojim hrčcima dajem 2 do 3 lješnjaka da ih glođu i tako bruse zube.

Pozdrav!
__________________
Ma nemoj mi reć ...
Ma_nemoj is offline  
Odgovori s citatom