Pogledaj jedan post
Old 18.04.2010., 20:43   #29
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
kad sam govorio o google earthu, mislio sam na veličinu prosječne hrvatske njive i na gustoću naseljenosti seoskog prostora.hrvatska je sva u nekim špagetima (njive dimenzija 350 x 10 metara) . u hrvatskoj se nalazi najdulja europska ulica ( od zagreba do iza slavonskog broda)u europi imaš jednu kuću (farmu) tu, drugu kilometar dalje. za to je kriva povijest , kasna industrijska revolucija i komunisti i njihovo radno vrijeme od 7 do 15 ( ili još bolje od 6 do 14). omogućili su da ljudi imaju karijere i da poslije posla rade na svojih 5-6 jutara. to je nekad bilo u redu ali danas je ta hoby proizvodnja totalno nekonkurentna.jednostavno, na selu živi previše ljudi, tehnologija napreduje, i za proizvodnju iste količine hrane treba sve manje ljudskog rada
Prvo svega, vi koji poznajete selo samo s TV-a i kroz prozore automobila; selo nije samo oranje traktorima velikih povrsina zemlje kako bi se proizvela hrana, vec je prvenstveno ZIVOT, slobodan od munjenih susjeda iznad i ispod, onaj danas toliko ptreban mir i tisina, ljepota prirode i zelenila, i svega onog sto uz to ide. Mi koji smo vidjeli i zivjeli u oba svijeta znamo to bolje nego bilo tko, posebno bolje od onih koji nam zadnje vrijeme sole pamet i sire fore o “neekonomicnosti”, “neproduktivnosti”, “neiskoristenim resursima” i slicne floskule koje “strucnjaci” bacaju kako bi dokazali da zivot na selu jednostavno nema smisla i da ga treba maknuti na sve moguce nacine. Nesto slicno je zapoceo i Causesku kad je u sred sela dizao visekatnice radi ustede u stanovanju.

A o tome da nismo konkutentni na nasem vlastitom trzistu, pitajte najprvo uvoznike hrane, trgovce i one koje im daju dozvole da uvoze smrznutu i ostalu hranu kojoj je davno rok prosao. Takodjer, odite ljepotani moji, kusajte jagode, grozđe, rajcice i ostalo za oko prelijepo genetski modificirano voce i povrce, pa kad ga zagrizete i u cudu ostanete da to nema trecinu ukusa onog s naseg sela, shvatit ce te ekonomiju nove poljoprivrede. Jos se samo upitajte kako to da Europa i Sj. Amerika grcaju od poljoprivredni viskova te cak placaju seljacima da NISTA NE UZGAJAJU, a kod nas se urla o neproduktivnosti, neekonomicnosti i slicno, i daju savjeti sto trebamo uciniti kako bi tamo nekakav svjetski kancelarijski štakor kimnuo glavom.

Moze se i te kako, samo treba organizirati otkupe i prodaju, a ne gledati kojekave djakovstine da pred ocima kradu desetine ticuca tona zita, ili one sto opljackase seljake u dolini Neretve kad im na prijevaru otese mandarine i gurnuse ljude doslovno u propast. Da to kaznjavamo onako kako Kinezi cine, brzo bi smo se rijesili lopina. Mozda bas zato Kina i ima stotine milijardi dolara dolara viska i jedan je od glavnih kreditora SAD.

Treba priznati da je Hrvatska puno toga ucinila u podsticanju proizvodnje na selu. Samo, to je nekima trn u oku i nema onog cega se oni nece latiti da bi nam oteli zemlju i svu ostalu imovinu, i ucinili nas golim proleterima i svojim slugama u nasoj vlastitoj drzavi.

Drugim rijecima, treba do kraja unistiti i one male ostatke ostataka sela, oteti u ime produktivnosti i ekonomicnosti narodu zemlju, nabiti ih u gradske visekatnice, baciti im pivu i buljenje u rezirano TV prcanje na farmi, i omoguciti medjunarodnoj mafiji ono sto (kako sam cuo) je nadaleko odmaklo u nekim istocnim zemljama; kompletna proleterizacija i potpuna otimacina zemlje.

A staro je pravilo; nitko se za domovinu ne bori tako zilavo i hrabro kao oni koji imaju svoj vlastiti dom i djedovinsku zemlju.

Zadnje uređivanje Orlovac : 18.04.2010. at 20:57.
Orlovac is offline  
Odgovori s citatom