Pogledaj jedan post
Old 02.05.2008., 18:24   #11
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Ja sam katolik i nebi se moglo reci, da sam odvise veliki simpatizer islamske sarije, ali ti stvarno nemas pojma o cijelom islamskom pravnom kodeksu, a zelis ga na osnovi nekih internetskih ili drugih medijskih nebuloza kritizirati.
"Forget-me-not" ti je objasnio smisao smrtne kazne u islamskom zakonodavstvu, koji je vise preventivnog nego egzekutivnog karaktera, pa bih bilo vrlo dobro da to i uzmes u obzir.

Ja sam bio u jednoj islamskoj zemlji, gdje vladaju serijatski zakoni i bio sam iznenadjen procentom teskoga kriminala u toj zemlji. On je toliko nizak, da mi uopce to ne mozemo zamisliti, u odnosu na nas zapadni teski kriminalitet. A zasto? Jer smrtna kazna je istinska prevencija ili profilaksa zlocina. Ako se dogodi koji teski zlocin, tamo zlocinac ne dobiva nikakvih olaksavajucih okolnosti, sto ja mogu iskljucivo pozdraviti. Kod nas na Zapadu se vise stiti zlocinca nego zrtve. A to je kriva nasa zakonadavnost, koja je bazirana na relativistickom liberalizmu, koji u stvari protezira zlocin, jer zlocinci ne racunaju uopce sa nekim vecim ili tezim kaznama. Oni se pardoniraju, po obrazcu vjestacenja tendencioznih i amoralnih vjestaka, na osnovi loseg djetinjstva, loseg opceg odgoja, siromanosti ili nekih drugih irelevantnih okolnosti. Ako bi siromastvo bilo uzrok teskom kriminalu, onda bi islamske zemlje bile te, koje bi imale najveci broj teskih zlocinaca. Ali upravo je obrnuto.
Islamske zemlje imaju najmanju stopu teskog kriminala, jer je moral na visokom nivou, a podpomognut je i strahom od teskih kazni.

Ja sam bio svjedokom u Dubaiu za vrijeme poziva na molitvu, da niti jedan vlasnik ducana nije zatvorio svoj ducan kad je otisao da se moli i nitko mu nije nista ukrao iz ducana, a radilo se o renomiranim ducanima zlatnim nakitom i drugim dragocijenostima. To ja nazivam sigurnost u drustvu, a ne kao kod nas, cak i ako su ducani osigurani nista im ne koristi, jer zlocinci ne poznaju straha ili morala. O drugom teskom kriminali da i ne pisem.

Sto se tice zena u islamu, mogu takodjer napisati iskljucivo istinu. Moj vid slobode to nije, ali zene u islamu misle da je ta vrsta tretmana za njih moralno zastupljena u njihovoj religiji i zato se nitko u to niti treba niti smije mjesati.
Ako su one zadovoljne tim tretmanom, zasto bi ih trebali mi na silu osloboditi iz njihova dragovoljnog "ropstva".

Zato se mani neosnovanih i nadasve tendencioznih tvrdnji ili krivoga tumacenja zakonodavstva jednog religijskog sustava, koji nije niti pomodan kao nas dekadentni zapadni sustav, niti pogresan, jer se u njemu nitko toliko ne buni. I to je glavni adut toga sustava. Svi su time zadovoljni, samo ne mi na Zapadu, koji smo puni hipokrizije i razvrata, nemorala i pogubnog zakonodavstva.
Zasad zbog nedostatka vremena samo odgovor Aganoru: namjerno zamagljuješ topic jer kao i "Forget-me-not" želiš prebaciti diskusiju na 'za ili protiv smrtne kazne', odnosno poželjnosti drastičnih kazni a to uopće nije tema! Možda sam i ja pristaša smrtne kazne i općenito pristaša vrlo strogih zakona! (I jesam!) Ali, ovdje sam krenuo od arninog pitanja kako to da u Iranu smrtna kazna zahvaća i maloljetnike, i to dječake od 15 godina, a djevojčice već od 9. Kako dijete od 9 godina može zaslužiti smrtnu kaznu? I zašto tako drastična razlika po spolovima?


A onda nisam citirao nikakve internetske nebuloze, nego iranski Krivični zakon kako ga komentira vrlo ugledna disdentska iranska odvjetnica Zohreh Arshadi (googlaj malo o njoj pa ćeš se uvjeriti).
Uostalom, to je arni potvrdio i "Forget-me-not":
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
To je tačna informacija.
...
- samo što je on nastojao u daljnjoj elaboraciji prebaciti temu na općenitije vode (slično tebi iako manje ekstremno), naime na to da ima više država koje provode smrtnu kaznu nad maloljetnicima, i kako je sprovode. Međutim, treba se suočiti s konkretnom dobi 9 odnosno 15, i razlikom po spolovima od punih 6 godina, i konačno, s vjerskim utemeljenjem svega toga (Ajša!).

Iz citirane analize Zohreh Arshadi se vidi da nije riječ o spolnoj razlici 9:15 godina SAMO za smrtnu kaznu, nego i sve ostale, tako da za ISTO nedjelo 9godišnja djevojčica bude strašno kažnjena (pa i osakaćena, ubijena), a 14godišnji dječak - oslobođen.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom