Pogledaj jedan post
Old 07.06.2013., 09:01   #18
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
... , mislim da ne pišeš o onomu o čemu sam ja pisala. Ti pišeš o odnosu dobrog i lošeg, ja o odnosu osobnog i neosobnog. Isto tako, ne može se reći da osobi koja je jako opterećena karmom "ne ide u životu" - itekako mu ide, onako kako mu je u natalu dano. Njemu su ta karmička iskustva potrebna da bi njegov natal živio - da bi on živio. I da mu ubaciš malo "dobrog" tek onda bi mu se sve poremetilo. Je to "dobro" jednostavno nije njegovo. Pitanje je samo koliko je takav čovjek osvješten da bi shvatio da su njegova "loša" iskustva njegova životna energija.
Nisam uopće pisala o odnosu dobrog i lošeg, već sam pisala o simbolici planeta u kontekstu slobodne volje i sudbine. Neke filozofske teorije su zanimljive, ali je činjenica da onaj ko je imao jako težak život, možda i kratak život i umro negdje ko zadnji bijednik, u nekoj nesreći, jadu i siromaštvu, ili je brutalno ubijen, zasigurno u času svoje smrti nije razmišljao kako je bio blagoslovljen svojim natalnim postavkama koje su mu date i da mu je u životu 'išlo', te da su mu iskustva 'životna energija.' Pisala sam dakle o tome kako generalno izgleda karta sa teškom karmom gdje su dominantni neharmonični Mjesec i Saturn preko 1kuće i gdje je smanjena mogućnost osobnog djelovanja da se tok te sudbine promjeni. Dakle, kako god čovjek reagirao na svoj život i na ono što mu se dešava je individualna stvar, nego eto htjela sam da se vidi što znači imati horoskop sa tvrdom sudbinom i horoskop sa lakšom sudbinom. U oba horoskopa postoji određena količina i dobrog i lošeg, samo je u drugom slučaju utjecaj pojedinca na sve to izgledniji i veći.
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
... nije bit življenja da nam sve ide "glatko", bit je u tomu da nam ide onako kako naš natal to traži.
Slažem se da se život sastoji i od pozitivnih i od negativnih događaja, to je nekako prirodno stanje stvari u svemiru....međutim, činjenica je da svaki čovjek kad razmišlja o sebi i svom mjestu u svijetu, o svom životu, razmišlja u pozitivnom pravcu, odnosno čini sve da bi mu bilo dobro i da bi bio zadovoljan i sretan. Svatko želi da mu ide, i sumnjam da itko sam sebe svjesno gura u teška iskustva kako bi iz njih nešto naučio. Nije bit u tome da nam ide onako kako to natal traži, jer prvo, nisu sve stvari 100% određene, a drugo, natal služi kao putokaz kojim se možemo (ili ne moramo), služiti da poboljšamo kvalitetu života. Poanta je dakle da težimo životu gdje će ići glatko, a kad naiđemo na prepreke da ih znamo savladati, ili prihvatiti ukoliko su nesavladive. Zato služi astrologija, da nam olakša te naše životne borbe. A ne da poslušno klimamo glavom 'jer tako nalaže horoskop'....
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post

... evo primjer na što sam ja mislila. Ako je Sunce osobe u određenom znaku i polju, makar bilo u Vodenjaku u 11. polju (znaku i polju izgona), osoba će svojom voljom stremiti simbolici Urana i 11. polja ("ja sam oni, ja sam tamo, dajem se tamo i želim to"), bez obzira što to stremljenje ide ka drugima (11.polje), što zapravo na neki način gubi "sebe" (jer gubeći sebe zapravo pronalazi sebe). Ona svojevoljno sebe ostvaruje kroz druge. A ako u 11. polju ima samo Uran (Sunce je negdje drugo), nema vlastitih kapaciteta kojima bi djelovala u toj sferi života, već je u tom području zatečena zbivanjima, pa ako je primjerice Bik, može se svim silama truditi stabilizirati to područje života ali uzalud joj jer Uran svojom prirodom uzurpira to područje kada i kako želi.
Ne znam da li sam u potpunosti shvatila što si htjela da kažeš, ali svakako ta priča o 11k ide ukoliko je skladna prema 1kući. Težnje 11kuće ukoliko su u neharmoničnom odnosu prema 1kući ukazuju na 'nevoljna' iskustva ili težu realizaciju. 1kuća opisuje život općenito, planete tamo i vladar karte usmjerava osobu na željena životna područja i iskustva, nevezano za položaj Sunca. Dakle, netko ko ima npr nesklad odnosa na nivou 1k i 11k može biti uvučen u neka društvena događanja i da ga dugoročno sve to skupa frustrira i opterećuje. Netko sa Suncem u 11k može biti npr lider neke organizacije čiju je poziciju recimo naslijedio od oca (SO), ali ga u osnovi to ne zanima (napet odnos prema 1k). Poanta je da je Sunce voljna planeta i takvu osobu u osnovi ništa ne priječi da se makne s te pozicije i živi svoje Sunce na drugačiji način.
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post

S tog aspekta gledam osobne i neosobne planete. I iz iskustva primjećujem da nema mojih pravila (nema djelovanja snage moje volje (So), emocija (Mo), intelekta(Me), ljubavi (Ve), fizičke energije(Ma)) tamo gdje su mi neosobne planete. To su jednostavno više sile koje te sfere mog života uređuju po svom pa se radije bavim područjima s osobnim planetama (i vidim željene rezultate), a ostala područja osluškujem, promatram, razumijevam i prilagođavam se onom što primjetim da se događa. I to daleko manje uzrujava čovjeka. A pošto je omjer osobnih i neosobnih 50:50, to i napisah ...
Ne slažem se nikako. Planete sa svojim osnovnim značenjima su univerzalne, dakle primjenjive na svih. Položaj Ascedenta a time i položaj kuća (životnih područja) te univerzalne principe individualizira. Naprimjer Merkur jest intelekt, ali svatko ima različite intelektualne kapacitete što je prikazano 3kućom. Vladar 3k ima ulogu da predstavlja osobnog Merkura, što može biti bilo koja planeta, pa tako i vanjska.
Drugi primjer, umjetnost i Neptun. Neptun je vanjska planeta. Slikar recimo može svjesno koristiti svoje Ribe i Neptuna tako što će završiti neku umjetničku školu (Ribe na vrhu 9k) i posvetiti se slikanju. On neće kako ti sugeriraš sjediti skrštenih ruku, osluškivati i posmatrati i na neki način i čekati na realizaciju Neptuna, jer to nije neka apstraktna viša sila koja nema svoj izraz u opljivom svijetu.
Sve vanjske planete se vrlo jasno i konkretno izražavaju u opipljivom i realnom svijetu. Samo ih je potrebno definirati.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom