Pogledaj jedan post
Old 02.09.2009., 09:28   #58
Pozdrav!
Imam par pitanja vezano uz ovu temu pa ako bi mi mogli pomoci...
  1. Nalazim konfliktne podatke na netu vezano uz plaćanje poreza na relaciji dijete -> roditelj i brat -> sestra pa da se rijesim nedoumice
    Tu na forumu se spominje da relacija roditelj -> dijete ( i obrnuto) ne podliježe plaćanju poreza, dok relacija braća<->sestre podliježe i to za 5%
    guglajući i tražeći po stranicama porezne uprave sam nasao slijedece:
    Quote:
    ZAKON O FINANCIRANJU JEDINICA LOKALNE I PODRUČNE (REGIONALNE) SAMOUPRAVE
    Članak 14.
    Porez na nasljedstva i darove ne plaćaju:

    1. bračni drug, krvni srodnici u ravnoj liniji, te posvojenici i posvojitelji umrlog ili darovatelja,

    2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, ako su živjeli u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem u trenutku njegove smrti ili s darovateljem u trenutku primitka dara. Zajedničkim kućanstvom u smislu ovoga Zakona smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,
    sto bi ga reklo (ako ja to dobro tumačim) da stavka 1. potvrdjuje relaciju roditelj <-> dijete a da stavka 2. znači da se ne plaća porez na relaciji braća <-> sestre ako su u trenutku darovanja bili prijavljeni na istoj adresi
    Zapravo mi treba potvrda da sam si ja to dobro protumačio
  2. Vezano uz mogućnost oporezivanja po novome od 5% svakog nasljedstva i dara
    Ako će otići taj zakon u proceduru 15/16.09, da li u tom slučaju darovni ugovor koji je napravljen prije i odnešen na poreznu do tog datuma podliježe tom novom zakonu ili ne? Zanima me jer ne znam koliko traje to na poreznoj pa da ne bi ispalo da sam predao papire pa da se to promijeni dok su papiri na obradi (tu se radi o darovnom ugovoru na relaciji roditelj - dijete, tako da nije vezano uz prvo pitanje)
  3. U zemljišnim knjigama je navedena 1. adresa darivatelja dok je na osobnoj 2.
    Rekli su mi da se u tom slučaju na darovni ugovor samo dopiše nešto u stilu " Darivatelj, osoba ta i ta, prije na adresi toj i toj, sada na adresi toj i toj br. osobne iskaznice taj i taj..." i da bi to trebalo funkcionirati.
    Dal to drži vodu i ako drži, jel bi se našla koja dobra duša koja bi to nekako lijepo isformulirala.
Hvala svima!
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom