Pogledaj jedan post
Old 03.05.2011., 15:04   #40
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Vidim da su neki spominjali sutnji zenskih udruga i civilnog drustva o temi silovanja u ratu. Upravo su brojne zenske udruge koje su se pojavile pocetkom 90-ih (neke u sklopu mirovnih inicijativa) te koje su govorile o silovanjima i ratu, skupljale podatke o tome te, sto je bilo primarno, radile izravno sa zrtvama (i izbjegicama opcenito), bez obzira na nacionalnost.

B.a.b.e. su osnovane tek '96., ako se ne varam. Krajem 80-ih pojavljuju se prva sklonista za zene zrtve nasilja i javlja se svijest o nasilju nad zenama. To je ovdje vazna jer su isti ljudi i iste udruge bili oni koji su prvi reagirali na silovanja. Osim toga, tema je bila jako zanimljiva i atraktivna medunarodnoj zajednici i medijima.

Spomenuta je novinaka koja je prenijela stav nekog ministra da je o tome bolje sutjeti. Tko god to bilo, u sklopu onoga sto se dogadalo za vrijeme rata, ne zacuduje me takav odgovor. Nije tesko vjerovati zasto se tek sada govori vise o silovanjima muskaraca u ratu. Pa kako bi tek to djelovalo na javno misljenje i sliku ratnika koju je njegovala politicka propaganda? Silovanja su sluzila za manipulaciju ljudima. I tada su, kao i danas, neki zeljeli na jeftin i jadan nacin pokupiti politicke poene. Mislim da treba toga biti svjestan i imati suosjecanja prema svim zrtvama rata i seksualnog nasilja, bez obzira na to koje nacionalnosti bile zrtve i pocinitelji.

Zasto zene o tome se zele govoriti? Neke sigurno zbog predrasuda (kao sto ne zele govoriti ni o silovanju koje se dogoditi u vrijeme mira), zbog osjecanja ranjivosti... Ima dosta istrazivanja i svjedocanstava o ratu i silovanjima. Koga zanima, neka potrazi knjigu Seade Vranic „Pred zidom sutnje“ u kojoj su skupljeni svjedocanstva zrtvana silovanja u ratu, zena i muskaraca raznih nacionalnosti.
Slazem se s napiasnim, ali moram dodat...

To sto su Babe osnovane kasnije ih ne opravdava za nedjelovanje.
Iako je meni znakoviti kako su se razne udruge pocele osnivati od '96 nadalje uz zanemarivanje onih koji su se time (ucinkoviti i u teza vremena) bavili prije.
Ne mogu se oteti dojmu da je odreden broj udruga nastao (financiran) zbog utjecanja na vlast u RH.
Covjek bi rekao...obavjestajna posla.....
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom