Pogledaj jedan post
Old 15.09.2008., 13:06   #8
Eh sad, na zdravstvu i još par drugih stvari ja nikako ne bih štedio. Sad, na nevladinim udrugama i kulturi, možda, do određene mjere, al najviše zato što bi obje te stvari trebale djelomično i same pokrivati svoje troškove. Na vojsci se ne smije štedjeti u smislu da se npr kupi X tehnike, ali se onda štedi na opremi za istu, na obuci posada za istu, itd. To je debilizam teže vrste, a to se dosta često u nas događa. (i u drugim zemljama, budimo iskreni, no to nije izgovor)

Ako ćemo ići samo na brojke ljudstva, trebalo bi svakako pokušati srezati birokraciju što se više može (to vrijedi za sve državne službe. Žalosno je da se udio državnog budžeta u BDPu povećava iz godine u godinu, umjesto da se smanjuje. ) Pretpostavimo li da možemo postići +25% uprave na djelatne vojne osobe, po meni ne bi bilo loše sljedeće, za stanje u npr. 2010. godini.

16.000 dočasnika i časnika u kopnenoj vojsci, 1.500 istih u HRM-u i 2.000 u HRZ/PZOu. To je povećanje od cca 3.500 ljudi više nego sada, no zbog manje birokracije nadajmo se da ukupni troškovi ne bi drastično porasli. Ročnu službu ne bih koristio, nek ostane zamrznuta do kriznih vremena, no nekakva periodička vježba, da se ostane u tijeku s taktikama i opremom, mogla bi biti korisna, iako nisam siguran treba li se ići na to. AKO bi se išlo na to, ne vidim svrhe raditi spolnu diskriminaciju. Svi između 18 i 45 godina, jednom u dve godine imaju dva tjedna vježbe. To bi bilo, čini mi se, oko 8 tisuća ljudi koji bi, tijekom godine dana, prošli kroz centar za obuku. Dovoljna bi bila jedna vojarna koja drži kakvih 350-400 ljudi. Svi ti vikend ratnici bi služili isključivo u kopnenoj vojsci.

Čini mi se da bi sve to bilo izvedivo do kraja 2010., bude li očekivanog gospodarskog rasta i povećanja budžeta na 2% BDP-a. A ostalo bi para i za poštenu tehniku. Naravno, skresati birokraciju i suzbiti korupciju je mnogo, mnogo lakše reći nego učiniti tako da realno teško da bi se i ovakvo nešto dalo izvesti.

EDIT: nažalost, u prirodi je rasprave o organizaciji vojske i rasprava o financijama. Posebice kad imamo mirnodopsko stanje. Inače je svaka rasprava zapravo besmislena jer se uvijek može reći: "Okej, treba nam 10% BDPa, toliko ćemo i uzeti i s time napravit vojsku, a ostale grane državnog budžeta te ekonomiju čitave države tko jebe".
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom