Pogledaj jedan post
Old 15.02.2015., 18:24   #25
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
po tebi determinizam vrijedi za sve nezive stvari,i za sve zive stvari osim ljudi ?
da bi se nesto dogodilo treba postojati uzrok(determnizam) ili cak ne mora postojati uzrok ako se sve dogada nasumicno(probabilizam)
u tim "oblicima svemira" ne moze postojati slobodna volja
ako po tebi postoji slobodna volja,onda mi opisi taj treci "oblik svemira" u kojem zivimo
Tebi nisu jasne neke osnovne stvari u logici. Kao prvo, determinizam nema značenje izoliran od svoje opozicije. Od onog što je ne-determinizam. Ako ukloniš ne-determinizam, determinizam je besmislen. Drugo, i u probabilizmu događaji imaju svoj uzrok. Probabilizam se odnosi na predvidivost, a ne na ne-uzrokovanost. To sam ti napomenuo u prošlom postu, ali si valjda previdio. Slobodna volja nije mehanički sustav. Slobodna volja postoji u subjektu, a subjekt postoji u nekoj materijalnoj podlozi. Ta materijalna podloga je bitna za njegovo postojanje, ali je potpuno nebitna za njegovu esenciju kao subjekta, kao što je materijalna podloga televizora potpuno neesencijalna za sadržaj programa koji ćeš na njemu gledati. Subjekt diferencira sam sebe prema nekom programu, a taj program sam mijenja. Ne mijenja ga oluja atoma i fotona, nego se oluja atoma i fotona kanalizira kroz taj program. Hoće li doć ovaj ili onaj atom da to izvede, to je potpuno kontingentno - može ovaj, a može i neki drugi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom