Pogledaj jedan post
Old 24.05.2015., 12:03   #74
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
nemoj prodavati maglu opet - odluka o pp/in nema veze s nastavnicima.
nego sa kim?

kak uopce dodje do toga da neko dijete dobije program? dodje pedagogica na sat i kaze: "ovg i ovog cemo na pp/ip?" ili pedagogica uzme imenik i kaze, "ovaj ima preniske ocijene, ajmo mu malo olaksati?"
o cemu ti to?
dijete koje pokazuje neke poteskoce na nastavi/ na satu, i ono komunicira sa nastavnikom. ne sa pedagogom/psihologom/defektologom ili roditeljem, nego sa nastavnikom.
jbg, ako se ta karika preskoci, ona nesto opako ne stima u komunikaciji dijete-nastavnik-roditelj, kao i unutar komunikacije strucni tim-nastavnici.
(jasno je meni da se nekad oglasi samo jedan nastavnik, tipa iz matematike, pa zatrazi pomoc strucnog tima, a onda strucni tim tu vijest oglasi ili ne oglasi ostalim nastavnicima, ali opet, to je stvar komunikacije unutar zbornice)

i izuzetak su situacije kada dijete dozivi neku traumu, duze lijecenje, pa prilagodba programa/postede dodje iz neke zdravstvene ustanove, ali u vecini situacija, i ona dolazi iz skole, nakon komunikacije nastavnik-roditelj (sa ukljucivanjem strucnog tima).

Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
naime, famozni "strucni" timovi su jedini koji donose odluku jel netko za pp ili ne.
daju mi papire sa svojim "strucnim" zakljuccima i ja tu nemam sto vise pitati ni predlagati.
posebno me nervira kad mi pedagogica/psihologica koja pooooojma nema o mojem predmetu predlaze neke tamo metode iz svog udzbenika koje kao moram primijeniti.
buditedobro ti je detaljnije objasnila, pa se necu ponavljati.


pretpostavljam da ti je jasno da odgovornost za nastavni proces na satu snosi nastavnik, a ne dijete ili pedagog.
clan strucnog tima ti mora predociti nalaz i misljenje (zdravstvene ustanove/svoje), kao i preporukeza rad, obzirom na slabe i jake strane djeteta, ali prilagodbu sadrzaja nastave radi nastavnik pojedinog predmeta, ne strucni suradnik.


ne znam kakvi su clanovi tima u tvojoj skoli, ali po tome kako ih opisujes, ispada da tvoja pedagogica/psihologica savrseno barata gradivom matematike, fizike, dva-tri strana jezika, kao i sipa iz rukava sve podatke iz povijesti-zemljopisa-biologije, kao i hrpe strucni predmeta (ako si u strukovnoj).
sto mi je malo SF.


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
I da, vjerovala ili ne, ja sve ispostujem od a do z za istu placu.
eventualno modificiram preglupe zakljucke strucnog tima, uvijek u korist djeteta.

nije mi to nikakav problem, znala sam ih imati I po 6-7 u razredu, svaki sa svojim problemom.
kakvi god bili zakljuci strucnog tima, mislim da bi bilo dobro da ih modificiras u suradnji sa njima, kako bi i oni osvjestili da su glupi (ako jesu), i ne ponavljali svoje greske.

ja i dalje mislim, kao i pikuli, da je nemoguce individualizirati 7 razlicitih programa, djece sa razlicitim poteskocama unutar 45 minuta.

uz to, zalosno mi je da se podrazumijeva da se to odradi za istu placu, istu kao i onaj tko ne mora nista prilagodjavati u nastavi, nego plan za taj sat samo kopipejsta iz godine u godinu.
prvo,zato jer postujem tudji rad i tudje vrijeme, a drugo, zato jer ga postujem, mislim da mora biti adekvatno placen. vecina ljudi radi za placu kojom placa racune, a ne u dobrotvorne svrhe i smjesak djeteta.
ako mogu birat da doma individualiziram 6 programa (plus jos jedan koji kopipjestam za ostale ucenike) za nula kuna po satu, ili u to vrijeme dajem instrukcije za 50-60-100kn/sat, obzirom na aktualnu placu, biram ovo drugo.
(ili doniram svoje vrijeme u dobrotvorne svrhe svoje obitelji/prijatelja)


i jos...po individualiziranom i po prilagodjenom programu, treba modificirati i metode predavanja i metode ispitivanja.
iz mog iskustva sa djecom, modificiraju im se metode ispitivanja (a sadrzajno, kod prilagodjenog, smanji im se domaca zadaca).

i to je jedina razlika koju vide u odnosu na drugu djecu u razredu.
kao i ovi kojima nista nije modificirano, cesto vide nepravdu u ocjenama, i zapravo im nista ne znaci sto netko ima neki drugi nastavni program....a dobije istu, ili cak i vecu ocjenu od njih.
i ja u potpunosti mogu razumjeti strahove roditelja koji odbijaju prilagodbu programa, kao i frustraciju nastavika kada vristi da djetetu treba prilagodba,a roditelju ju ne zeli...
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom