Pogledaj jedan post
Old 22.11.2017., 12:17   #1784
Autorski ugovor iz inozemstva

Nakon tjedan dana muke, uspio sam riješiti jedan problem s eporeznom, pa ga ostavljam ovdje za sve buduće supatnike:

Surađivao sam s jednom manjom firmom iz Austrije, te smo se dogovorili da im naplatim novce preko autorskog ugovora. Prema zakonu, nakon uplate iz inozemstva, ja sam zadužen za plaćanje poreza i doprinosa i dostavu sve popratne porezne papirologije. Otegotna okolnost u mom slučaju što sam u Zagrebu, a moje prebivalište i nadležna porezna ispostava je u Osijeku, pa sam bio osuđen na komunikaciju s Poreznom preko telefona i pošte. Srećom, imam račun na eGrađaninu što će svakako olakšati stvar, zar ne?

Nakon što primiš honorar iz inozemstva, trebaš se unutar 8 dana upisati u Registar Poreznih Obveznika. U RPO obrascu treba samo staviti kvačicu pokraj "Inozemni Dohodak", i upisati državu i datum pod "Drugi dohodak". Problem je što na ePoreznoj RPO obrazac ima bug - kada ispunim ta polja i pošaljem, pdf koji je poslan nema ispunjena ta polja. Nakon 3 neuspješna pokušaja slanja, na kraju sam RPO poslao poštom.

U roku od 30 dana trebaš podmiriti doprinose i porez na dohodak. To nije toliko teško, nađeš brojeve računa i poziv na broj na internetu, iznosi za uplatu se izračunaju preko online kalkulatora.

15-og u mjesecu trebaš nadležnoj poreznoj ispostavi podnijeti JOPPD obrazac u kojem su tablice s iznosima koje si uplatio. Poučen prethodnim iskustvom, poslao sam JOPPD obrazac poštom u Osijek, da bi mi oni sutradan javili kako zaprimljeni obrazac nije moguće unijeti jer je "Podnositelj izvješća obveznik podnošenja obrazaca putem ePorezna". Znači ako koristim ePoreznu ne mogu predati obrazac direktno u Poreznu? Pokušao sam zatim ispuniti JOPPD obrazac preko ePorezne, ali mi nije bilo dopušteno jer nemam digitalni certifikat potreban da bi predao JOPPD. Digitalni certifikat se preuzima na Fini, plaća se 500 kuna godišnje, i ne radi na Appleovim računalima.

Sada, ne želim otkazati ePoreznu jer mi je korisna da vidim svoje obveze i dugovanja. Ali defitivno ne želim plaćati digitalni certifikat zbog 3 JOPPD obrasca koja ću predati godišnje.

Nakon par dana neuspješnih pokušaja da stupim u kontakt s nekim iz porezne tko mi može pomoći, danas sam pronašao rješenje. Fina može predati JOPPD obrazac za tebe, samo treba otići u bilo koju poslovnicu, dati im obrazac i platiti 20 kuna. Nisam još isprobao, ali nadam se da me ne čeka još neugodnih iznenađenja nakon toga.
anrakee is offline  
Odgovori s citatom