Tema: Radijatori
Pogledaj jedan post
Old 10.03.2004., 22:22   #12
Quote:
Koliko takav veliki radijator trosi struje ? Jedan recimo od poda do stropa pa jos da je malo siri ( min. 1.5 m)
Winona,

nisam zločest, tek - nasmijalo me tvoje pitanje o potrošnji struje . Potrošnja se, naime, ne mjeri kao visina x širina pa još oko-puta-pi i puta cijena. To je nešto kao ... ah, "crveni auto, dvoja vrata - koliko troši benzina na 100 km?"

Na (svakom) strujnom trošilu trebala bi pisati snaga, izražena u kilovatima (kW). Npr., ako tvoj radijator ima snagu 2.5 kW, tada će za 1 sat potrošiti 2.5 kWh (kilovatsata). Cijena struje obično se izražava upravo po kWh-u. Ti nisi u Hrvatskoj, ako sam uspio dobro pokopčati prateći forum? Ovdje bi to, za (jeo ga patak i takav tarifni sustav) plavi tarifni model (staro jednotarifno mjerenje) bilo 55 lipa / kWh, pa je onda cijena za radijator koji ima snagu 2.5 kW x 0.55 kn/kWh 1.38 kn za jedan sat. Ukupna cijena će biti, naravno, veća ... ovdje se još dodaje stalna mjesečna naknada (15 kn mjesečno za kućanstvo), a na sumu se još obračunava PDV. Fala Bogu, snaga više nije obračunski element u kategoriji kućanstva ...

Inače, i mi imamo "lojtru" u kupaonici. Ne strujnu, doduše ... u sistemu je centralnog grijanja. Dušu dalo za sušenje ručnika i sl.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom