Pogledaj jedan post
Old 19.06.2004., 12:15   #18
Quote:
Studentica kaže:
...joj ta sarkoidoza je totalno zanimljiva...
jest, jako je zanimljiva, podjednako s aspekta dijagnostike i epidemiologije ... /mali off topic za tebe: ako imaš interesa i smisla za dijagnostiku onda se pokušaj usmjeriti prema sistemskim bolestima - one zahtjevaju znanje svih područja medicine i pravi su izazov za dijagnostičara/

Quote:
... a reci da li znas kolika je ucestalost sarkoidoze u nasoj populaciji (otprilike, jer pretpostavljam da nema radova, ili sam u krivu?)
i s cim je kod nas najcesce povezana?
tnx
imaš podatak u zadnjem udžbeniku Interne medicine (baš sam sad provjerila)... za Hrvatsku se navodi podatak od 3-11/100 000 stanovnika Zemljopisna distribucija sarkoidoze kod nas se uklapa u onu evropsku ... znači, više je ima na sjeveru, a manje na Mediteranu

međutim, vjerovatno prilično sarkoidoze ostane neprepoznato jer liječnici nisu senzibilizirani za tako raznolike simptome pa ih najčešće tretiraju kao posebne bolesti, a ne objedinjuju ih u jednu bolest ... to je problem i s drugim sistemskim bolestima ... nerijetko se dogodi da bolesnik napravi hrpu pretraga u (privatnim) specijalističkim ambulantama, a onda ne zna što će s tim nalazima jer ih nema tko povezati i protumačiti.

evo ti jedan primjer ... kod ljudi koji imaju (ili su imali) bubrežne kamence od kalcijevog karbonata, a nemaju nasljednu predispoziciju za to, također bi trebalo posumnjati na sarkoidozu ... a nešto ne znam baš da se kod takvih radi daljnja obrada.

doduše, sve te sistemske bolesti su ipak relativno rijetke, pa onda nije čudo da se ne prepoznaju
allegra is offline  
Odgovori s citatom